הלוואת שפיצר – למי מיועדת הלוואה זו?

תאריך פרסום :
תגובות :0תגובות

גופים פיננסיים שונים ובהם בנקים, בנקים למשכנתאות, חברות ביטוח וחברות מימון אחרות מעניקות סוגים שונים של הלוואות ואשראי ללקוחותיהם. סוגי ההלוואות הם רבים ומגוונים והעובדה שגופים שונים מעניקים שמות יצירתיים להלוואות שונות רק מסבכת את התמונה.

למעשה, ניתן לפשט מאוד את ההבדלים בין ההלוואות על ידי שימוש במונחים מקצועיים והבהרתם, כאשר במאמר זה בחרנו לעסוק במונח "הלוואת שפיצר".

למעשה, לא מדובר בסוג מסוים אחד של הלוואה, אלא בשם של שיטת החזר מסוימת, שנפוצה בסוגי הלוואות שונים – ממשכנתאות ועד הלוואות לרכב, הלוואות לימודים, מהלוואות עסקיות כמו למשל, פתיחת עסק ועד הלוואות לסגירת חריגה בחשבון (אוברדרפט) ועוד.

במאמר הנוכחי נענה על כמה שאלות שמעניינות א הלווה הישראלי:

  • ראשית, מהי בדיוק הלוואת מסוג שפיצר.
  • שנית, האם זוהי הלוואה כדאית ואם כן – מהם יתרונותיה.
  • שלישית, האם ניתן לבצע פירעון מוקדם בהלוואת שפיצר, במה זה כרוך והאם זה כדאי.

 

מיהו שפיצר?

שפיצר אמנם נשמע כמו שם משפחה יקי, אולם לענייננו מדובר בשיטת החזר וותיקה ונפוצה בתחום ההלוואות. בחוגים המקצועיים מקובל לומר ששיטת שפיצר היא סוג מסוים של לוח סילוקין.

במילים אחרות – מדובר על דרך של המלווה לספק מידע אודות כל התשלומים העתידיים שצפויים להיות מחויבים בהלוואה, מדי חודש בחודשו.

הייחוד של שיטת שפיצר, לעומת שיטות של לוחות סילוקין הוא פשוט. הלוואת שפיצר מאופיינת בהחזרים שווים מדי חודש בחודש. העובדה שמדובר בשיטה ברורה ונוחה איננה מובנת מאליה. על מנת להגיע לתוצאה זאת יש לערוך כמה חישובים מתחום המימון.

 

בנקודה זו יש לציין שהחיוב החודשי הקבוע בהלוואה מתבסס על כמה הנחות חשובות:

  • ראשית, שלא מדובר על הלוואה צמודת מדד. במידה ומדובר על שפיצר עם הצמדה למדד, החיוב החודשי ישתנה מדי חודש בחודשי בדיוק בהתאם לשינוי במדד.
  • שנית, שמדובר על תקופה שבה הריבית במשק קבועה. מכיוון שחלק גדול מההלוואות בארץ הן הלוואות בריבית משתנה ומכיוון שסביבת הריבית היא ברת שינוי, למעשה ההחזר האחיד משתנה בכל פעם שהריבית משתנה. מרגע זה נקבע לוח סילוקין שפיצר חדש, עם החזרים חדשים על פי הריבית המעודכנת.

 

יתרונות ההלוואה

להלוואה בשיטת שפיצר יש כמה יתרונות חשובים מבחינת הלקוחות וכמה יתרונות חשובים גם מבחינת המלווים.

  • ראשית, מדובר על הלוואה פשוטה וברורה. הלקוח יודע מהו התשלום החודשי, ואין הפתעות.
  • שנית, יכולת תכנון. כאשר הלקוח יודע מהו סכום החיוב החודשי, קל יותר לתכנון את מכלול ההוצאות ואת התקציב החודשי.
  • מבחינת המלווה, שיטה זו מניבה יותר ריבית לטווח הארוך, לעומת שיטות סילוקין אחרות כגון הלוואה מסוג "קרן שווה".

לגבי אלה התוהים האם הלוואת שפיצר היא "טובה" או "לא טובה" הרי שהדבר איננו חד משמעי. קודם כל, מדובר על הלוואה נפוצה, כאשר לא תמיד קיימת חלופה מתאימה.

בנוסף, למרות שישנן הלוואות זולות יותר, הרי שבשיטת שפיצר התשלומים בתקופה הראשונה של ההלוואה נמוכים יחסית. דבר זה חיוני למשל בהלוואות משכנתא, כאשר הלווים הם זוגות צעירים בעלי כושר החזר מוגבל.

 

שפיצר בכל מקום

הלוואות שפיצר הן כיום ההלוואות המקובלות ביותר, בין אם מדובר על הלוואות צמודות למדד או למט"ח, הלוואות בריבית קבועה או משתנה, הלוואות לדיור או הלוואות לרכב. מכיוון שכך, קל להבין שמרבית גופי המימון והבנקים מציעים בעיקר הלוואות עם לוח סילוקין שפיצר.

לגבי השאלה של פירעון מוקדם, הרי שהדבר אפשרי בחלק גדול מההלוואות, אלא שלא תמיד מדובר על צעד כדאי. לעיתים ישנם קנסות על פירעון שכזה, ולעיתים יש צורך בהודעה מוקדמת או בעמידה בתנאים מסוימים נוספים. באופן כללי, פירעון סמוך לתקופת סיום ההלוואה איננו כדאי שכן מרבית הריבית כבר שולמה במהלך חיי ההלוואה.

הלוואת שפיצר - למי מיועדת הלוואה זו?
Sending
User Rating 3 (2 votes)

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

צפיות: 15
מדינת ישראל היא אחת המדינות המאופיינת במצוקת חניה אשר מחריפה מיום ליום.
צפיות: 12
לדמי הניהול הנגבים מהחיסכון לגיל פרישה יש השפעה משמעותית על גובה קצבת הפנסיה שנקבל בגיל הפרישה.
צפיות: 5
המפץ הגדול של שנת 2008 ניפץ את ההנחה כי תיק המורכב מהשקעות בשוק ההון הוא תיק מגוון היכול לפזר את הסיכונים.
צפיות: 9
המדינה מעוניינת להקל על אנשים הגרים בישובים הנמצאים קרוב לקו הגבול או בישובים הנמצאים במצב חברתי וכלכלי נמוך ולעודד הגירה של תושבים מישובים מבוססים אל הישובים האלו, ולכן רשות המיסים
צפיות: 13
יש לכם עסק ואתם רוצים שהוא ימשיך לשגשג למשך שנים ארוכות, בלי לספוג הפסדים ובלי להיקלע לסחרורים של תביעות, שיקום נזקים או כל תרחיש מאיים אחר שעשוי להשבית את הפעילות
תאריך :
צפיות: 173
השימוש בנכסים דיגיטליים על מנת לייצר הכנסה שוטפת למשק הבית הפך בשנים האחרונות למתודה מקובלת.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא