פנסיה חובה לעצמאים – נקודות חשובות

תאריך פרסום :
תגובות :0תגובות

הדאגה לעתיד הפיננסי שלנו, לרווחה שלנו בגיל הפרישה, ולכיסוי הביטוחי שישרת את היקרים לנו מכל בעת הצורך, איננה פוסחת על עצמאים. אלא שבעוד שעובדים ומנהלים שכירים רבים דוחים את ההתעסקות עם העתיד הפנסיוני שלהם מתוך הבנה כי המעסיק שלהם מקיים את חובותיו ומפריש בעבורם את הכספים הנדרשים להבטחת עתידם לקופות ולקרנות שונות, הרי שעצמאים צריכים לקחת את המושכות לידיהם ולממש את חובתם על פי חוק.

 

מה קובע החוק בהקשר של פנסיה חובה לעצמאים?

חוק פנסיה חובה לעצמאים, אשר נכנס לתוקפו בשנת 2017, קובע כי עצמאים מגיל 21 חייבים להפריש לקופות גמל או קרנות פנסיה ולייעד את הכספים עבור גיל פרישה. למידע עבור פרישה לחץ כאן. החוק קובע את רף המינימום של הסכומים אשר נדרש העוסק העצמאי להפריש, בשני חלקים:

 

החלק הראשון – עד למחצית מן השכר הממוצע במשק- הפרשה בשיעור של 4.45%

החלק השני – מעל מחצית מן השכר הממוצע במשק ועד לשכר הממוצע במשק- הפרשה בשיעור של 12.55%.

 

האם ניתן להפריש אל מעבר לרף המינימום הקבוע בחוק?

בוודאי. המדינה מעניקה הטבות מס שונות במטרה לעודד עצמאים להפריש חלק גדול יותר מן ההון שלהם לטובת החיסכון הפנסיוני. ההחלטה היא, כמובן, בידי העוסק העצמאי, וצריכה להילקח תוך התחשבות במגוון רחב של פרמטרים: מהם הצרכים הנוכחיים של העוסק העצמאי, מה יהיו צרכיו העתידיים, באיזו רמת חיים הוא מעוניין לחיות, האם הוא נדרש לתמוך או לסעוד בני משפחה, אילו אירועי חיים צפויים ללוות אותו בהמשך חייו (חתונות של הילדים, עזרה ברכישת נכסי נדל"ן, תמיכה בלימודים אקדמאיים של הילדים) ועוד פרמטרים רבים ומשמעותיים נוספים, כמובן.

 

מהי התדירות שבה נדרש העוסק העצמאי להפריש לפנסיה?

עוסק עצמאי יכול להפריש לטובת החיסכון הפנסיוני בתדירות חודשית, ולכל הפחות אחת לרבעון. אי עמידה בלוחות הזמנים להפקדה רציפה עלולה לגרור קנס בגובה 500 ₪.

 

האם עוסק עצמאי המועסק בנוסף כשכיר חייב בהפרשה לפנסיה?

התשובה תלויה בגובה ההפקדה של המעסיק של העוסק בעבודתו כשכיר. אם ההפקדה מגיעה לתקרת המינימום הקבוע בחוק לצורך הפקדה לחיסכון פנסיוני, הרי שהעוסק העצמאי לא נדרש להפרשה נוספת (על אף שהיא עשויה להיות מומלצת). עם זאת, במקרה שגובה ההפקדה של המעסיק לקרן הפנסיה או לקופת הגמל אינה מגיעה למינימום הדרוש, אזי העוסק העצמאי נדרש בנוסף להפריש מן ההון שצבר לשם מטרה זו.

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

צפיות: 15
מדינת ישראל היא אחת המדינות המאופיינת במצוקת חניה אשר מחריפה מיום ליום.
צפיות: 12
לדמי הניהול הנגבים מהחיסכון לגיל פרישה יש השפעה משמעותית על גובה קצבת הפנסיה שנקבל בגיל הפרישה.
צפיות: 5
המפץ הגדול של שנת 2008 ניפץ את ההנחה כי תיק המורכב מהשקעות בשוק ההון הוא תיק מגוון היכול לפזר את הסיכונים.
צפיות: 9
המדינה מעוניינת להקל על אנשים הגרים בישובים הנמצאים קרוב לקו הגבול או בישובים הנמצאים במצב חברתי וכלכלי נמוך ולעודד הגירה של תושבים מישובים מבוססים אל הישובים האלו, ולכן רשות המיסים
צפיות: 13
יש לכם עסק ואתם רוצים שהוא ימשיך לשגשג למשך שנים ארוכות, בלי לספוג הפסדים ובלי להיקלע לסחרורים של תביעות, שיקום נזקים או כל תרחיש מאיים אחר שעשוי להשבית את הפעילות
תאריך :
צפיות: 173
השימוש בנכסים דיגיטליים על מנת לייצר הכנסה שוטפת למשק הבית הפך בשנים האחרונות למתודה מקובלת.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא