סיוע בהחזר המשכנתא

נטילת המשכנתא ורכישת דירה הראשונה היא אחד מרגעי השיא עבור כמעט כל משפחה בישראל. רק זוגות צעירים מעטים מעלים בדעתם שדווקא הם יקלעו למצוקה כלכלית ולא יצליחו לעמוד בהחזרי המשכנתא. אולם בתקופות משבר ומיתון, כפי שחווה המשק הישראלי ב-2009, נקלעים לווים רבים למצוקה בהחזר המשכנתאות שנטלו.

שינויים בגובה הריבית, שמשפיעים על מסגרות תשלומים לא מחושבות, פיטורים וקושי בגיוס כספים עבור ההחזרים החודשיים, הם חלק מהגורמים שמביאים משפחות רבות בישראל למצב בו פינוי מבית המגורים שלהם, שיעבוד חשבון הבנק ועיקול הרכוש הוא סיוט שמתרחש במציאות. הליך ההוצאה לפועל ו/או הפינוי מבית המגורים הוא חוויה קשה, שיכולה לעיתים להיות משמעותית יותר מהמכה הכלכלית במצב של פשיטת רגל.

אחת מברירות המחדל של לווים, אשר אינם מסוגלים לעמוד בהחזרים החודשיים, היא הוועדה הבין משרדית להקלה על לווי משכנתאות בתנאי מצוקה, תפקיד הוועדה הוא לסייע לאותם לווים שנמצאים על סף מצב של כניסה להליך של הוצאה לפועל, או ללווים שכבר החלו נגדם הליכי עיקול או שיעבוד.

על פי הנחיות הוועדה, אמורים הבנקים להפנות את הלווים הנמצאים המצוקה לוועדה לצורך קבלת סיוע או מציאת הסדר, שימנע מהם להודיע על חדלת פירעון.

אולם למרות שהגשת הבקשה אכן נעשית דרך הבנקים, רבים מהלווים הנמצאים במצוקה כלל לא יודעים על קיומה של הוועדה, שעשויה להיות הבדל בין המשך החיים כפי שהכירו אותם לבין שיעבוד לבנק או פינוי מביתם.

 

מי שמע על הוועדה הבין משרדית להקלה על לווים במצוקה וכיצד היא יכולה לסייע לי?

אחת הבעיות של הוועדה להקלה על לווים במצוקה היא שרבים כלל לא מודעים לקיומה. אולם בעיית מודעות זו אינה משליכה על תקציבי הוועדה וסמכויותיה. הוועדה מוסכמת למחוק את חובות הלווים, לקבוע פריסת תשלומים של החוב או של חוב הפיגורים, לסייע הורדת הריבית ולהקפיא את המשכנתא.

חשוב לציין, שלא כל לווה שנקלע לחובות בהחזר המשכנתא יכול להגיש בפני הוועדה בקשה להקלה. הוועדה דנה אך ורק בלווים, אשר נטלו משכנתאות זכאות של משרד השיכון. כלומר מדובר בלווים העומדים בקריטריונים של משרד השיכון לזכאות בסיוע בנטילת משכנתא.

למרות שמעטים באופן יחסי מודעים לקיומה של הוועדה, ולמרות בעיות שונות בתפקודה, שאציג בהמשך, בקשה שמוגשת מבעוד מועד עשויה למנוע מצב של שיעבוד לבנק וחדלת פירעון בהחזרי המשכנתא. התזמון הוא מרכיב משמעותי בהגשת הבקשה, שכן מרגע הגשתה לבנק, מחויב הבנק להעביר את הבקשה לוועדה תוך שישים יום.

לאחר מכן, עשוי משך הזמן בטיפול בבקשה לארוך מספר חודשים נוספים. לכן, לווים, שמגישים את הבקשה לאחר שכבר הגיעו לסף שיעבוד נכסיהם לבנק או לשלב ההוצאה לפועל, עשויים ליהנות מסיוע הוועדה באיחור משמעותי עבורם.

 

הסיכוי לקבלת סיוע מהוועדה והתנאים שהיא מציבה

הגשת הבקשה לקבלת סיוע בהחזר המשכנתא אינה משימה ביורוקרטית מסובכת והיא נעשית בפגישה בסניף הבנק. גם התשלום בגין הטיפול בבקשה הוא כ-202 ₪ בלבד.

אולם, לא בכל המקרים המאמץ אכן משתלם,  והוועדה אכן מסכימה לספק סיוע ללווים. במקרים אחרים מציעה הוועדה ללווים הסדר עם הבנק – פריסת תשלומים בתנאים שלווה אינו מסוגל לעמוד בהם. הוועדה עצמה מורכבת מנציגי משרדי השיכון והאוצר ומנציג הבנק המסחרי ממנו ניטלה ההלוואה.

אולם, על פי ביקורות שמציגים באגודה לזכויות האזרח נטען, כי הדיונים נעשים בדלתיים סגורות ללא פרוטוקול, ותהליך קבלת ההחלטות הוא חסוי. אופן התנהלותה הכולל של הוועדה מתאפיין בחוסר שקיפות. בנוסף, טוענים באגודה לזכויות האזרח שהחלטות הוועדה עוברות תיקונים על ידי הבנקים לאחר קבלת ההחלטה.

עוד כתבות מומלצות בנושא משכנתאות

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

תוכן עניינים
שווים קריאה
ריבית משכנתא

הריבית על המשכנתא היא המרכיב העיקרי שקובע את גובה ההחזרים החודשיים, ובסופו של דבר את העלות הכוללת של הלוואת המשכנתא כולה.

משכנתא צמודה למדד

מבין כל מסלולי המשכנתאות הקיימים בשוק גדול זה של הלוואות לרכישת נכסים למגורים, סביר להניח שהסוגים היותר נפוצים הם אלו שצמודים למדד.

עלויות נוספות ברכישת דירה

משכנתא היא ללא ספק ההוצאה הגדולה ביותר שמשפחה עושה בחייה, הלווים משקיעים זמן רב במציאת מסלול המשכנתא האטרקטיבי ביותר שיביא עימו החזרים חודשיים נמוכים והגיוניים לתקופת ההלוואה הארוכה.

אך אסור

משכנתא חוץ בנקאית

https://www.youtube.com/watch?v=7rz-D3dnJQQ

נהוג לחשוב כי משכנתאות, שהן הלוואות לטווח ארוך ביותר למטרת רכישת דירה, ניתנות רק על ידי בנק למשכנתאות כמו בנק אדנים למשכנתאות, בנק ירושלים וכן הלאה.

פריסת משכנתא

בדיוק כפי שניתן לשמוע לאחרונה על הסדרי חוב בשוק ההון, בהם חברות שלא עומדות בהחזר תשלומי איגרות החוב שהנפיקו לציבור מגיעות להסדר מסוים עם בעלי האיגרות שבו לעיתים פורסים את

מתן הלוואה או משכנתא לעסקים

הלוואות ומשכנתאות לעסקים מיועדות ליזמים המעוניינים לפתוח עסק חדש או לעסקים שרוצים לשדרג את העסק שלהם ואך זקוקים למקור מימון ראשוני.

המשכנתאות וההלוואות מסופקות על ידי הבנקים למשכנתאות, חברות האשראי

רוצה לדבר עם מומחה?
הצג מאמרים לפי תחום
קטגוריות
מאמרים פופולריים