סבסוד משכנתא

תאריך פרסום :
תגובות :0תגובות

סבסוד משכנתא – אושרה הצעה לסבסוד משכנתאות בפריפריה

חברי וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בראשית ינואר 2011 הצעה בהובלת שר השיכון אריאל אטיאס לסבסוד משכנתאות בפריפריה. ההצעה קובעת באופן כללי כי המדינה תעניק סבסוד על החזרי המשכנתא לרוכשי דירה ראשונה באזורי עדיפות לאומית, קרי בנגב ובגליל.

אותה הצעה נפסלה בתחילת חודש דצמבר 2010 בעקבות התנגדות של משרד האוצר אך בהצבעה חוזרת עברה למרות ההתנגדות שנשארה בעינה.

המהות הכללית של הצעת החוק לגבי סבסוד משכנתא

ההצעה שאושרה בוועדת השרים לקראת הצבעה טרומית בכנסת קובעת כי כל אדם חסר דירה (שאין בבעלותו נכס אחר למגורים) שיבקש לרכוש נכס, בבנייה רוויה, באזור עדיפות לאומית יהיה זכאי לקבל הלוואת משכנתא נוספת מהבנקים השונים כאשר הריבית תהיה על פי ריבית המשכנתא הממוצעת של הבנקים שמפרסם בנק ישראל – ולא מעל ריבית של 4% (כמו בריבית של הלוואות זכאות למשכנתא מטעם משרד השיכון).

ההגדרה של בנייה רוויה כפי שמופיע בהצעת החוק היא קיומן של לפחות 4 יחידות דיור לכל דונם אחד – בנייה צפופה שלרוב מתבצעת מן הסתם בבנייני דירות.

סבסוד משכנתא – להקל על רוכשי דירות בפריפריה ולמנוע הגירה שלילית

ההצעה נועדה בעיקר עבור שתי מטרות מרכזיות: סיוע כלכלי לתושבי הפריפריה שגם כך סובלים יותר, באחוזים, מקשיים כלכליים, ברכישת דירה בסביבה של עליות מחירים גדולות וקבועות וטיפול מונע לבעיה האמיתית של הגירה שלילית מאזורי הפריפריה למרכז הארץ.

ההצעה אמורה לסייע למשוך תושבים חזקים יותר לעבור לאזורי העדיפות הלאומית הללו וכמובן למנוע את עזיבתם של תושבים קיימים. בנוסף, ההצעה להעניק סבסוד משכנתא מסייעת בקידומם של נושאים נוספים כגון החזקת דירות בבעלות הדיירים באזורי עדיפות אלו ועידוד של בנייה צפופה שחוסכת בניצול שטחים, בייחוד באזורי הפריפריה שם נהוג לראות בנייה של בתים פרטיים או שימוש בשטחים גדולים.

פרטים טכניים של ההצעה להעניק סבסוד משכנתא

הסבסוד שהמדינה תעניק לרוכשי הדירות יהיה עבור החזרי המשכנתא ובתנאי שמקבל ההטבה יהיה בעל הדירה שעבורה נלקחה המשכנתא או שיגרור את ההלוואה לדירה באזור עדיפות.

כמו כן, זכאים לקבל סבסוד משכנתא יקבלו כפי שנאמר, תוספת להלוואה הראשונית והוזלה של ההחזרים החודשיים – רק אם הדירה הנרכשת ושעבורה נלקחה המשכנתא נמצאת בפרויקט של בנייה רוויה כפי שהוגדר להלן.

יוזמה של השר אטיאס בשיתוף ח"כים רבים

מקורה של הצעת החוק להעניק סבסוד משכנתא לתושבי הפריפריה הוא ביוזמה של שר השיכון, אריאל אטיאס מש"ס, שהכניס את ההצעה לחוק ההסדרים לשנים 2011-2012, להצעה הצטרפו לא פחות מאשר 29 ח"כים מכל רוחבה של הכנסת ובכך יצרו הצעת חוק פרטית בעלת תמיכה משמעותית מראש.

השר אטיאס לא הצליח להעביר את ההצעה לגבי סבסוד משכנתא במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים בגלל אותה התנגדות של האוצר, אך הוא בחר בהליך עקיף וההצעה אושרה כאמור במסגרת וועדת השרים לענייני חקיקה ועברה לקריאה טרומית בכנסת.

ההלוואות הנוספות במסגרת הצעת החוק להעניק סבסוד משכנתא

תושבי אזורי עדיפות א' יוכלו לקבל הלוואה נוספת מעבר למשכנתא המקורית שלהם בסכום של עד 140,000 ש"ח, לצד הוזלה של ההחזרים החודשיים של עד 800 ש"ח לחודש למשך כל תקופת החזר ההלוואה.

לרוכשי דירות באזור עדיפות לאומית ב' יש זכאות לקבלת הלוואה נוספת בסכום של עד 90 ש"ח והוזלה חודשית להחזרי המשכנתא של עד 475 ש"ח לכל התקופה.

אם מדובר על זכאי יחיד לקבלת סבסוד משכנתא אז הוא יקבל הלוואה נוספת כאמור, מענק והוזלה בהחזר החודשי של 50%. הוזלת ההחזרים החודשיים לגבי כל הזכאים תוצמד למדד שבו נלקחה המשכנתא.

קראו על מקורות סיוע נוספים: הלוואות ללא ריבית

סבסוד משכנתא
Sending
User Rating 5 (1 vote)

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

צפיות: 6
יש לכם עסק ואתם רוצים שהוא ימשיך לשגשג למשך שנים ארוכות, בלי לספוג הפסדים ובלי להיקלע לסחרורים של תביעות, שיקום נזקים או כל תרחיש מאיים אחר שעשוי להשבית את הפעילות
תאריך :
צפיות: 171
השימוש בנכסים דיגיטליים על מנת לייצר הכנסה שוטפת למשק הבית הפך בשנים האחרונות למתודה מקובלת.
תאריך :
צפיות: 469
על פי סקר שבנק ישראל ערך, הישראלי הטיפוסי דווקא שמח שהבנק שלו עובר לתחום בנקאות דיגיטלית, הוא לא צריך בני אדם כדי לנהל את חשבון הבנק שלו, לפחות לא צריך
תאריך :
צפיות: 452
כחלק מרפורמה של משרד האוצר, בשנים האחרונות המשרד הכריז על 4 קרנות פנסיה כקרנות "נבחרות".
תאריך :
צפיות: 122
כל אדם שמעסיק עובד זר מחויב לחוקים קפדניים, ביניהם גם החובה לבטח את העובד למשך כל תקופת העסקתו.
תאריך :
צפיות: 101
בשנת 2008 בוצע שינוי חוקתי במדינה שהביא לירידה חדה בכמות החוסכים בקופות הגמל, שינוי זה מנע מהחוסכים את האפשרות למשוך את הכסף שחסכו באמצעות הקופה בפעימה אחת וכפה עליהם משיכת

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא