מהי משכנתא צמודת אג"ח?

תאריך פרסום :

לאור סביבת הריבית הנמוכה במשק הישראלי מאז המשבר הכלכלי הגדול של שנת 2008 וההאטה הכלכלית העולמית שבאה בעקבותיו, מסלולי משכנתא בריבית משתנה הפכו פופולאריים מאוד בקרב ציבור נוטלי המשכנתאות בישראל.

מסלולי הריבית המשתנה הפכו עד כדי כך פופולאריים שהמפקח על הבנקים בבנק ישראל פרסם הוראה חדשה שלא מאפשרת לקחת מעבר לשליש משכנתא במסלול של ריבית משתנה – זאת בניסיון לצנן את שוק הדיור ולצמצם את סיכוני האשראי לבנקים ולציבור עצמו.

משכנתא צמודת אג"ח משתייכת למעשה למסלולי הריבית המשתנה, כאשר ההצמדה לאג"ח ממשלת ישראל נעשית לצורך קביעת שיעור הריבית בכל נקודת שינוי קבועה מראש.

במסלולי משכנתא בריבית משתנה ישנו "עוגן" ריבית מסוים ומוגדר מראש שעל פיו נקבע שיעור הריבית. עוגן זה יכול להיות למשל ריבית הפריים העשויה להשתנות תיאורטית מדי חודש והוא יכול להיות למשל חישוב על בסיס שיעור התשואה של אג"ח ממשלת ישראל כפי שקורה בהקשר של משכנתא צמודת אג"ח.

חשוב לציין כי משכנתא צמודת אג"ח הינה חלק מתמהיל משכנתא כולל שעליו להיות מותאם אישית, לא מדובר באופן כללי על מסלול שבו לוקחים את כל הלוואת המשכנתא.

עוגן משכנתא מבוסס אג"ח ממשלתיות

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מחייב את הבנקים המסחריים לעבוד עם עוגני ריבית חיצוניים – קרי עוגני ריבית שאין לבנק המלווה עצמו שליטה ישירה עליהם.

לכן נולד השימוש בעוגן אג"ח, כאשר הפיתרון היעיל והנוח ביותר הוא להשתמש בתשואת אג"ח ממשלתיות בשל יציבותן היחסית והיותן אפיק השקעה סולידי במהותו. רבים מהעוגנים של מסלולי הריבית המשתנה מפורסמים על ידי בנק ישראל ועל פי מקורות מידע אמינים, כך גם לגבי עוגן אג"ח.

הזמנים בהם משתנה שיעור הריבית בהתאם לעוגן שנקבע מראש מגוונים מאוד, יש נקודות שינוי שונות שניתן לבחור מהן, אך באופן כללי כאשר מדובר על משכנתא צמודת אג"ח השינוי הוא אחת לכמה שנים ולכל הפחות אחת לשנה.

עוגן אג"ח ממשלתית מתבסס על אג"ח צמודות למדד או על אג"ח שאינן צמודות למדד, בהתאם לסוג המשכנתא שכל בנק מציע – התבססות על אג"ח ממשלתית "גליל" הינו נפוץ יחסית.

שיעור הריבית נקבע בהתאם לשיעור התשואה של האג"ח הרלבנטית, כאשר לרוב הבנק מוסיף לכך מרווח מסוים בדומה לנוהל במסלולי משכנתא צמודות לריבית הפריים.

יש לציין כי אין כל קשר בין משכנתא צמודת אג"ח לבין איגרות חוב קונצרניות של חברות, כך שאין סכנה מבחינת הסדרי חוב שניתן לראות בשנים האחרונות בבורסה הישראלית. האג"ח כן נסחרות בבורסה, אך הן ממשלתיות ולכן מדובר על עוגן שקוף ואמין מאוד.

מסלול יציב יחסית

משכנתא צמודת אג"ח מציעה יציבות מסוימת ויחסית מבחינת שינויים בתשלומי המשכנתא. בגלל שמדובר על אג"ח ממשלת ישראל, התשואה של האג"ח אינה תנודתית מאוד לרוב והמשכנתא מותאמת במידה מסוימת למצב המשק הישראלי.

שינויים בתשואת האג"ח הרלבנטית (גליל או גילון למשל), יגררו שינויים בשיעור ריבית המשכנתא, בנקודת שינוי הריבית שנקבעה אחת לכמה שנים.

מסלולי משכנתא צמודת אג"ח

יש בנקים המציעים משכנתא צמודת אג"ח עם הצמדה למדד המחירים לצרכן (עוגן אג"ח על בסיס גליל) ויש מסלולים של משכנתא צמודת אג"ח ללא הצמדה למדד (עוגן אג"ח על בסיס גילון, לא צמודה ומבוססת על המק"מ).

מרבית המסלולים הזמינים של משכנתא צמודת אג"ח הינם צמודים למדד המחירים לצרכן.

למי זה מתאים?

משכנתא צמודת אג"ח מתאימה למשל במצב של ריביות משכנתאות גבוהות ורצון להתאים את המשכנתא למצב המשק המקומי.

בנוסף, משכנתא כזו מתאימה למי שמתכנן לבצע פירעון מוקדם (חלקי או מלא) של ההלוואה, כי אין עמלת היוון הפרשי ריבית במסלול זה.

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

תאריך :
צפיות: 69
אם בעבר השאננות וחוסר המודעות בנוגע לביטוחי נסיעות לחו"ל אפיינו את רוב הטסים והשבים, הרי שכיום אף אחד לא מעז לצאת מגבולות המדינה ללא ביטוח מתאים.
תאריך :
צפיות: 46
הוצאת היתר בניה יכולה להיות הליך מורכב, ובעיקר הליך ארוך ומתיש.
תאריך :
צפיות: 68
עם גיוסכם לצה"ל תהפכו ל – "ילדים גדולים". כיאה לכל אדם בוגר, עליכם להחזיק חשבון בנק.
תאריך :
צפיות: 52
בין אם רכשתם אוטו יקר אותו אתם צריכים לשנע לארץ ובין אם עיסוקכם העיקרי הוא ייבוא ויצוא מוצרים מעבר לים, כדאי שתרכשו פוליסת ביטוח ימי.
תאריך :
צפיות: 48
השוק הישראלי, הצומח במהירות, מביא לעלייה בשימוש במוצרים מתחום ההנדסה. פגמים במנופים ודחפורים, חוות שרתים וכן נזקים לעוברי אורח יכולים לגרור תשלומים כבדים.
תאריך :
צפיות: 49
במסגרת תוכנית חיסכון לכל ילד, נפתחת קופת חיסכון לילדים, והמדינה משקיעה בקופה 50 שקלים מידי חודש.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

מאמרים נוספים בנושא