משכנתא למסורבי בנקים

תאריך פרסום :
תגובות :0תגובות

על מנת לקבל משכנתא מהבנק יש צורך לעבור תהליך לא פשוט של בדיקה מקדימה. במהלך הבדיקה נבדקים היטב מאפייניהם של הפונים – מצב אישי ומצב משפחתי, היסטוריית אשראי בעבר הרחוק והיסטוריית אשראי של העת האחרונה.

עוד נבדקים היבטים כגון כושר השתכרות, שווי הנכס שאותו מבקשים לקנות, הלוואות נוספות שטרם הוחזרו, ערבים אפשריים ועוד. מטבע הדברים, הבנקים לא מוכנים לקחת סיכונים כאשר עומדת על הפרק הלוואה שיכולה להגיע למאות אלפי שקלים בממוצע ולעיתים גם מעבר למיליון ₪. האם כאשר הבנק אומר "לא" זו סיבה להרים ידיים? מהן הסיבות לסירוב מצד הבנק וכיצד בכל זאת ניתן להשיג את האישור המיוחל?

שיקים חוזרים בחשבון העו"ש

מבחינת הבנקים, לקוחות שאינם נוהגים כהלכה בשיקים עשויים להוות סכנה. פיזור שיקים ללא כיסוי עשוי בהחלט להוות סיבה לסירוב הענקת משכנתא. כאשר מגישים בקשה למשכנתא, פקיד הבנק יבדוק היטב את החודשים האחרונים בהתנהלות חשבון העובר ושב שלכם (חשבון עו"ש).

הוראות קבע (הרשאות לחיוב חשבון) שלא כובדו ובעיקר שיקים שחזרו מהווים תמרור אזהרה. יש להבין בין שיקים שחזרו מסיבה טכנית, למשל חוסר התאמה בין הסכום במילים לבין הסכום בספרות לבין שיקים שחזרו אכ"מ – כלומר אין כיסוי מספיק.

האם ניתן להתגבר על סירוב בשל שיקים חוזרים? זה תלוי. אם חזר שיק אחד או שניים, ומלבד זאת אין סימנים נוספים להתנהלות לא מאוזנת בחשבון, אפשר פשוט לחכות כמה חודשים ואז להגיש בקשה למשכנתא בנקאית.

אך מה קורה אם חזרו הרבה מאוד שיקים, כך שהחשבון הפך למוגבל? במקרה של חשבון מוגבל, קטנים מאוד הסיכויים שהבנק יאשר את המשכנתא. יש לחכות עד שההגבלה תוסר, דבר שיכול לקחת שנה ויותר. גם אז, יתכן שהבנק יסרב להעניק משכנתא. פתרון אפשרי יוכל להיות קבלה של משכנתא חוץ בנקאית.

הוצאה לפועל (הוצל"פ)

הבנקים נזהרים מאוד לא רק כאשר שיקים חוזרים. גם כאשר מדובר בלקוח שהסתבך עם ההוצאה לפועל, לקוח שנמצא בתהליך של איחוד תיקים, או פושט רגל יתקשה מאוד לקבל משכנתא. הבנקים בישראל לא כל כך מאמינים בהזדמנות שניה לפושטי רגל, וצריך לחלוף זמן רב מאז שתיק ההוצאה לפועל נסגר והחוב שולם ועד שניתן יהיה לקבל משכנתא.

במידה ויוצגו הוכחות מספקות ליכולת החזר כתוצאה מהתאוששות כלכלית ואם ניתן יהיה להעמיד לווה נוסף או ערב בעל היסטוריית אשראי תקינה, יתכן ויהיה בנק שיסכים להעניק משכנתא. סביר יהיה להניח שזו תהיה משכנתא באחוז מימון יחסית נמוך.

משכנתא עם יותר בטחונות

עוד סיבה לסירוב הבנקים לקבלת משכנתא תהיה היסטוריית אשראי בעייתית, כאשר ללקוח היו בעבר הלוואות בפיגור. גם כאשר ההון העצמי של הלקוח נמוך וכאשר ההכנסה הפנויה נמוכה – המשכנתא לא תאושר. מה ניתן לעשות בכדי לשנות את התמונה? יש כמה אפשרויות.

ראשית, ניתן לחפש נכס שמחירו נוח יותר, כך שההכנסה הפנויה הנוכחית תספיק לצורך כיסוי התשלום השוטף של ההלוואה. אפשרות נוספת הינה לפנות למקורות מימון חלופיים, כגון הלוואה חוץ בנקאית. יש כאלה שמקבלים משכנתא בנקאית תוך נכונות של ההורים לשעבד את הדירה שלהם, כך שהבנק למעשה מעמיד הלוואה עם בטחונות כפולים.

אפשרות זאת, של קיום יותר בטחונות מהמקובל, מתאימה גם כאשר ללקוח עצמו קיימים נכסים נוספים שניתן לשעבד (לרבות נכס עסקי, במקרים מסוימים). כמו כן, תמיד כדאי לפנות לכמה בנקים במקביל. במידה והסירוב התקבל בשל מדיניות קשוחה מדי של בנק אחד, בנק אחר לעיתים יספק תשובה הפוכה, חיובית.

משכנתא למסורבי בנקים
Sending
User Rating 4.5 (2 votes)

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

צפיות: 6
יש לכם עסק ואתם רוצים שהוא ימשיך לשגשג למשך שנים ארוכות, בלי לספוג הפסדים ובלי להיקלע לסחרורים של תביעות, שיקום נזקים או כל תרחיש מאיים אחר שעשוי להשבית את הפעילות
תאריך :
צפיות: 171
השימוש בנכסים דיגיטליים על מנת לייצר הכנסה שוטפת למשק הבית הפך בשנים האחרונות למתודה מקובלת.
תאריך :
צפיות: 469
על פי סקר שבנק ישראל ערך, הישראלי הטיפוסי דווקא שמח שהבנק שלו עובר לתחום בנקאות דיגיטלית, הוא לא צריך בני אדם כדי לנהל את חשבון הבנק שלו, לפחות לא צריך
תאריך :
צפיות: 450
כחלק מרפורמה של משרד האוצר, בשנים האחרונות המשרד הכריז על 4 קרנות פנסיה כקרנות "נבחרות".
תאריך :
צפיות: 122
כל אדם שמעסיק עובד זר מחויב לחוקים קפדניים, ביניהם גם החובה לבטח את העובד למשך כל תקופת העסקתו.
תאריך :
צפיות: 101
בשנת 2008 בוצע שינוי חוקתי במדינה שהביא לירידה חדה בכמות החוסכים בקופות הגמל, שינוי זה מנע מהחוסכים את האפשרות למשוך את הכסף שחסכו באמצעות הקופה בפעימה אחת וכפה עליהם משיכת

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא