משכנתא בריבית פריים

תאריך פרסום :

ריבית הפריים היא ריבית מיוחדת שמשמשת את הבנקים בעיקר לצרכי הלוואות. הריבית היא למעשה שיעור ריבית בנק ישראל הרגילה בתוספת של מרווח מסוים שנקבע על פי כמה פרמטרים פיננסיים. המרווח מריבית בנק ישראל יכול להשתנות במעט, אך לא באופן משמעותי ומהיר.

נכון לשנת 2010 ריבית הפריים היא ריבית בנק ישראל בתוספת 1.5%, שיעור שהוא עדיין יחסית נמוך עקב הורדות הריבית המסיביות של נגיד הבנק בזמן המשבר הכלכלי של 2008-2009.

שימושי ריבית הפריים

ריבית הפריים משמשת בעיקר לחישוב ריבית על משכנתאות שניתנו ללקוחות במסלול זה. בנוסף הבנקים השונים משתמשים בפריים כדי לדעת כמה ריבית לקוחותיהם יקבלו על פיקדונות שהעמידו בבנק.

בשיטה זו של מרווח על ריבית בנק ישראל, הבנק מוודא שהוא מרוויח ונוטל פחות סיכונים בעת מתן אשראי, כי גם בזמנים של הורדות ריבית משמעותיות, כמו בשנת 2008, הבנק עדיין יקבל אחוז ריבית גבוה יותר.

הריבית משתנה אך ללא הצמדה

במסלול משכנתא ריבית פריים מדובר למעשה על סוג של משכנתא בריבית משתנה, אלא שקיים הבדל אחד משמעותי מאוד והוא, שבמסלול ריבית פריים אין הצמדה של ההלוואה למדד המחירים לצרכן או כל מדד אחר אלא ההסתמכות היא רק על בסיס הפריים.

ניתן להוסיף או להוריד מהמשכנתא תוספת של ריבית סיכון על פי החלטת הבנק והלקוח בעת מתן ההלוואה.

דוגמא של משכנתא ריבית פריים

על מנת לתת דוגמא מוחשית של משכנתא ריבית פריים עם הפחתת ריבית סיכון ניתן את הדוגמא הבאה: הבנק למשכנתאות נותן ללקוח משכנתא ריבית פריים עם הפחתת ריבית של פריים מינוס 0.5% – הפחתה זו אומרת בפועל שאם ריבית בנק ישראל היא בשיעור של 3% אז ריבית הפריים הרגילה תהיה 4.5% ובהפחתה של 0.5% הלקוח ישלם ריבית של 4% בלבד עד לעדכון הריבית הבא.

ההפחתה בשיעור התוספת לריבית בנק ישראל נקבעת על בסיס טיב הלקוח ושאר פרמטרים שהבנק קובע. ריבית המשכנתא כמובן משתנה מעת לעת במסלול משכנתא ריבית פריים, כי ריבית בנק ישראל נבחנת ויכולה להתעדכן מדי חודש, וכך גם ריבית הפריים.

 

סיבות ומצבים אטרקטיביים למשכנתא ריבית פריים

במשכנתא במסלול זה יש סיכוי להיפגע או להרוויח משיעורי הריבית שמותאמים למצב הכלכלה הישראלית, ומצד שני אין הצמדה למדד, כך שאינפלציה חמורה לא חייבת להעלות את ההחזרים החודשיים.

להלן סיבות ומצבים שהופכים מסלול של משכנתא ריבית פריים לאטרקטיביים, וסיבות מדוע אנשים בוחרים במסלול זה:

  • אין הצמדה למדד: על מנת לספק הגנה מאינפלציה או עליית מחירים משמעותית משכנתא ריבית פריים מספקת הגנה מסוימת, ונהוג לשלב אותה כחלק מתמהיל הלוואת משכנתא.
  • פירעון מוקדם: משכנתא ריבית פריים מאפשרת פירעון מוקדם שלה ללא עמלות משמעותיות, זאת משום שתמיד הריבית מעודכנת למצב הנוכחי במשק, והבנק לא יכול להפסיד. כך שאם משתחרר סכום כסף גדול פתאום או רוצים לעשות מיחזור משכנתא, ניתן פשוט להחזיר את יתרת הלוואה ולסגור את המשכנתא, לעומת מסלולים בריבית קבועה, למשל, בהם יש עמלות גבוהות מאוד על פירעון מוקדם.
  • שינויים בשער הריבית במסלול משכנתא ריבית פריים, גדולים ככל שיהיו, משפיעים רק על גובה ההחזר החודשי לאותו חודש או תקופת ריבית. אין השפעה על הקרן עצמה שהיא מרבית הסכום כמובן, בניגוד למסלולים עם הצמדה למדד.

באופן כללי מומלץ לשלב משכנתא ריבית פריים כחלק משילוב מסלולים במשכנתא, כדי לפזר סיכונים. חשוב לזכור שכל שינוי בריבית בנק ישראל משפיע מאוד על ההחזר החודשי.

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

תאריך :
צפיות: 105
אם בעבר השאננות וחוסר המודעות בנוגע לביטוחי נסיעות לחו"ל אפיינו את רוב הטסים והשבים, הרי שכיום אף אחד לא מעז לצאת מגבולות המדינה ללא ביטוח מתאים.
תאריך :
צפיות: 84
הוצאת היתר בניה יכולה להיות הליך מורכב, ובעיקר הליך ארוך ומתיש.
תאריך :
צפיות: 97
עם גיוסכם לצה"ל תהפכו ל – "ילדים גדולים". כיאה לכל אדם בוגר, עליכם להחזיק חשבון בנק.
תאריך :
צפיות: 76
בין אם רכשתם אוטו יקר אותו אתם צריכים לשנע לארץ ובין אם עיסוקכם העיקרי הוא ייבוא ויצוא מוצרים מעבר לים, כדאי שתרכשו פוליסת ביטוח ימי.
תאריך :
צפיות: 64
השוק הישראלי, הצומח במהירות, מביא לעלייה בשימוש במוצרים מתחום ההנדסה. פגמים במנופים ודחפורים, חוות שרתים וכן נזקים לעוברי אורח יכולים לגרור תשלומים כבדים.
תאריך :
צפיות: 76
במסגרת תוכנית חיסכון לכל ילד, נפתחת קופת חיסכון לילדים, והמדינה משקיעה בקופה 50 שקלים מידי חודש.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

מאמרים נוספים בנושא