מערכת להעברה בנקאית מיידית – האם זה סופו של עידן כרטיסי האשראי?

תאריך פרסום :
תגובות :3תגובות

חברות האשראי אינן נמצאות בבעלות הבנקים כמו שהיה בעבר, למשל לאומי קארד שהופרדה מבנק לאומי. הפרדת חברות האשראי מהבנקים בוצעה על מנת לאפשר תחרות בשוק.

בימים אלו כאשר אדם מבצע העברה בנקאית, הנמען שאליו מבוצעת ההעברה רואה את הפעולה רק לאחר זמן מה שהבנקים מבצעים בדיקה ואישור, ולא באופן מיידי. המערכת שהבנקים מפתחים תאפשר את העברת הפעולה בזמן אמת ותצוגת העסקה באופן מיידי אצל שני הלקוחות.

מס"ב היא חברה אשר נמצאת בבעלות הבנקים ומתוקף כך אחראית על העברות הכספים המתבצעים בישראל, זוהי החברה אשר עוסקת בפיתוח בשנים האחרונות של העברת כספים בין חשבונות הבנקים באופן מיידי, קל ומהיר לשימוש. עובדי שב"א, שחברה זו אחראית על תשתית התשלומים בבתי עסק, הם עובדים תחת חברת מס"ב, דבר היוצר ניגוד אינטרסים ועל כן כל הבנקים מתבקשים למכור את חלקם בשב"א, אך בנק ישראל הותיר להם להמשיך להחזיק במס"ב תוך פיקוחו.

 

מה הבעייתיות של השימוש באפליקציות בעבור חברות האשראי?

אפליקציות לדוגמא אשר נמצאות בשימוש כיום הן ביט (של בנק הפועלים) או פפר פיי (של בנק לאומי) אשר מאפשרות תשלום מיידי ומהיר תוך שימוש בפרטי חשבונות הבנק. בעתיד אפליקציות אלו מיועדות, כמובן באינטרס הבנקים, להחליף את השימוש בכרטיסי אשראי.

דבר זה מאיים על חברות האשראי מכיוון שלא יהיה צורך בתיווכן בין עסקאות המתבצעות בין עסקים לבין אנשים פרטיים, שכן כיום זוהי הדרך הנפוצה בשוק חוץ מתשלום במזומן בעת תשלום על שירות או מוצר של בתי העסק. אך כמובן שצעד כה ידרוש זמן ושכנוע בתי עסק לעבור לאפליקציות התשלום ולוותר על השימושים בכרטיסי אשראי. 

 

פגיעה בתחרות

לאחרונה הציגה מס"ב את המערכת לכל הגורמים השייכים לבנקים וחברות כרטיסי האשראי על מנת לתת חוות דעת על המערכת שפיתחו. חברות האשראי טענו שאין ביכולתן להביע חוות דעת משקפת שכן אינן מכירות את המערכת והיא מוצגת להם לראשונה. דבר נוסף הוא שימוש במערכת זו שמור בשלב הראשון לבנקים ורק לאחר מספר שנים יתאפשר שימוש בה ללקוחו חוץ בנקאיים דבר הפוגע בחלקה של חברות האשראי בשוק התשלומים המיידיים.

פיתוח שירות זה המתאפשר תחילה עבור בנקים בלבד פוגעת בתחרות בשוק ויוצרת מציאות בה חברות האשראי מאבדות את קהל הלקוחות. 

בפיקוח על הבנקים גובשה בעבר תוכנית בעלת הגבלה לשימוש באפליקציות של חברות הבנק, וכללה גם הגבלה על השימוש השנתי של בתי עסק בתשלומים על ידי האפליקציות. אך מאז מונה נגיד חדש שברצונו היה לבחון את כל הנושא מההתחלה.

לכן חברות האשראי חוששות, בצדק, שבעתיד הבנקים יתחרו בהן באופן ישיר וכתוצאה מכך רוצות גם הן לשמור על נתחן בשוק. הדרך לכך היא לקחת חלק בפיתוח אפליקציות תשלום בעבורן על מנת שגם הן יוכלו להנות משירותי העברות לקהל לקוחותיהם מחשבון לחשבון בקלות ובמהירות, אך אין לדעת אם מס"ב-שכאמור שייכת לבנקים-תאפשר להן להשיג אישור לפעולה שכזו.

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

תאריך :
צפיות: 19
טבע היא החברה הגדולה ביותר בעולם לתרופות כלליות, היא האחראית להרבה מהתרופות שאנחנו לוקחים בשגרה ובמצבים קיצוניים יותר.
תאריך :
צפיות: 21
אתם קמים בבוקר, מתארגנים, מתלבשים, מצחצחים שינויים, מתקלחים, מסתרקים ויוצאים לעבודה. מחכה לכם נסיעה, אני מקווה שקצרה, ואז תגיעו ותתחילו לעבוד במרץ.
תאריך :
צפיות: 30
ביטוח אובדן כושר עבודה נועד להחליף את הכנסת העובד במקרה של תאונה או מחלה המונעים ממנו לעבוד.
תאריך :
צפיות: 15
במדינת ישראל כל עובד (שכיר ועצמאי) מחויב לחסוך לפנסיה.
תאריך :
צפיות: 26
כיום,לא מעט מוצרים שנחשבו בעבר "פנסיוניים" הפכו כפתרון מתאים גם לניהול הכסף הפנוי.
תאריך :
צפיות: 44
מידי שנה מקבלים עובדים רבים במדינת ישראל הפחתה בתשלום המס, בגין נקודות זכות ממס הכנסה.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא