יוני 2011: ירידה בהיקף המשכנתאות

תאריך פרסום :
תגובות :0תגובות

ביוני האחרון הציעו הבנקים סך משכנתאות של כ 4.1 מיליארד שקל. המספר הזה אולי לא אומר לכם הרבה אך די אם נאמר שזה היקף קטן ב-15 אחוז ביחס לשנה שעברה. שינוי לא פחות חשוב הוא העובדה  שחלה עלייה גדולה בהיקף המשכנתאות במסלול ריבית משתנה. וזאת בניגוד לחוק בנק ישראל החדש שקובע שסך המשכנתאות בריבית משתנה לא יהווה יותר משליש של סך המשכנתאות.

הבנקים נהנים מהעובדה שהחוק הזה, שמגביל את כמות המשכנתאות בריבית משתנה, עדיין לא ניכנס לתוקף, ומי שלוקח משכנתא עכשיו, טרם תחולת החוק עלול לקבל משכנתא בתנאים פחות טובים.

חשיבות ריבית קבועה

אבל מי שייקחו משכנתאות בעתיד, יוכל ליהנות מריבית משכנתא קבועה ולא משתנה. התקופה הנוכחית, בה זוגות נאלצים לקחת משכנתא בריבית משתנה תשפיע בצורה שלילית מאוד על לוקחי המשכנתאות. ולצורך כך נוצר החוק שנועד להגן על המשפחות מפני ריבית זו. הריבית המשתנה טיבעה שהיא הולכת ועולה. וכך הנטל על לוקחי המשכנתאות הולך וגדל. יותר ויותר אנשים מגיעים למצב שקשה להם עד בלתי אפשרי להחזיר את תשלומי המשכנתא והמצב הזה הולך ומחמיר.

מצוקת הדיור של לוקחי משכנתאות

עמותות שמסייעות למשפחות שמתקשות להחזיר את המשכנתא מדווחות על זוגות רבים שלאחר תשלום המשכנתא נשארות בלי כסף אפילו למזון. שלא לדבר על הוצאות חינוך לילדים. כל שנה בארץ 2000 איש נזרקים מביתם בשל אי תשלום החזרי משכנתא וזה רק קצה הקרחון כי יש זוגות רבים שאומנם משלמים את המשכנתא אבל חיים חיי דלות ומוותרים על תנאי חיים מינימאליים רק כדי לשלם את ההלוואה שלקחו.

חשיבות ההנחיות החדשות

ההנחיות החדשות שמגבילות את לקיחת המשכנתאות בריבית משתנה אמורות להביא סעד לזוגות שייקחו בעתיד משכנתאות  והם יכלו ליהנות מריבית קבועה וידועה מראש ללא הפתעות. זוגות רבים לקחו עד עכשיו משכנתאות ולא יכלו במקרים רבים ליהנות מריבית קבועה.

משכנתא בריבית קבועה נותנת ודאות ללוקח המשכנתאות לגבי הסכום שעליו לשלם כל חודש. אמנם משכנתא בריבית משתנה מעניקה גם אפשרות לחסל קודם את המשכנתא ולהחזיר את כלל החוב, מאידך גם אם לקחתם משכנתא עם ריבית משתנה בתקופה שהריבית הייתה נמוכה עליכם לזכור שהריבית יכולה לעלות ואף פעם אין לכם וודאות לגבי גובה ההחזר החודשי כאשר אתם לוקחים משכנתא בריבית משתנה.

הסיבה להנחיות החדשות

נשאלת השאלה מה פתאום בנק ישראל נזכר להטיב עם לוקחי המשכנתאות ולאפשר ליותר זוגות לקחת משכנתאות בריבית נמוכה? הסיבה לכך היא הבעיה העמוקה שבה נמצא שוק הנדל"ן בארץ כבר תקופה ארוכה מאוד.

הנגיד, סטנלי פישר, חושש בעיקר ממשבר בתחום המשכנתאות כלומר שזוגות רבים לא יוכלו להחזיר משכנתאות שלקחו, מה שמזכיר את משבר האשראי והמשבר הכלכלי שפרצו בארצות הברית בשל סיבות דומות. ליציבות של שוק המשכנתאות יש השפעה ישירה על יציבות המשק ואי החזר היקף גדול של משכנתאות יכול לפגוע ביציבות של הבנקים בארץ.

חשיבות חברתית להנחיות

החוקים האלה באים להגן על לוקחי המשכנתאות מפני מצב שהריבית תעלה במשק והצפי הכלכלי הוא שהריבית אכן תעלה. עלייה כזאת של הריבית משמעותה עלייה משמעותית בהחזרי המשכנתא וכן משמעותה עוד ועוד זוגות שלא יוכלו להחזיר את המשכנתא. כאשר מגבילים את סך המשכנתאות בריבית משתנה מקטינים את סיכון האשראי עבור כלל המשק.

מדיניות בנק ישראל לגבי המשכנתאות היא בעלת חשיבות חברתית ממעלה ראשונה. היום, הזוגות שמוחים נגד מצוקת הדיור של זוגות צעירים, הם בדיוק אותם זוגות שלא יכולים להרשות לעצמם לעמוד בהוצאות המשכנתא, וגם שכר דירה קשה להם לשלם, כך שמדיניות המשכנתאות היא בעלת חשיבות והשפעה רבה על חלקים גדולים בחברה ועל כל המשק כולו.

יוני 2011: ירידה בהיקף המשכנתאות
Sending
User Rating 5 (1 vote)

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

צפיות: 6
יש לכם עסק ואתם רוצים שהוא ימשיך לשגשג למשך שנים ארוכות, בלי לספוג הפסדים ובלי להיקלע לסחרורים של תביעות, שיקום נזקים או כל תרחיש מאיים אחר שעשוי להשבית את הפעילות
תאריך :
צפיות: 171
השימוש בנכסים דיגיטליים על מנת לייצר הכנסה שוטפת למשק הבית הפך בשנים האחרונות למתודה מקובלת.
תאריך :
צפיות: 469
על פי סקר שבנק ישראל ערך, הישראלי הטיפוסי דווקא שמח שהבנק שלו עובר לתחום בנקאות דיגיטלית, הוא לא צריך בני אדם כדי לנהל את חשבון הבנק שלו, לפחות לא צריך
תאריך :
צפיות: 452
כחלק מרפורמה של משרד האוצר, בשנים האחרונות המשרד הכריז על 4 קרנות פנסיה כקרנות "נבחרות".
תאריך :
צפיות: 122
כל אדם שמעסיק עובד זר מחויב לחוקים קפדניים, ביניהם גם החובה לבטח את העובד למשך כל תקופת העסקתו.
תאריך :
צפיות: 101
בשנת 2008 בוצע שינוי חוקתי במדינה שהביא לירידה חדה בכמות החוסכים בקופות הגמל, שינוי זה מנע מהחוסכים את האפשרות למשוך את הכסף שחסכו באמצעות הקופה בפעימה אחת וכפה עליהם משיכת

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא