טעויות בלקיחת משכנתא

תאריך פרסום :
מחבר :מערכת שקוף

הלוואת המשכנתא היא התחייבות כספית אדירה, אחת העסקאות הכי גדולות שרבים מאיתנו עושים בחיים. כאשר מחירי הדיור בישראל רק הולכים ועולים, בלי סימני האטה או ירידה באופק וכאשר הרצון לדירה בבעלותכם נותר גבוה – המשכנתא היא נטל בלתי נמנע עבור מרבית הציבור בישראל המבקש לרכוש נכס למגורים או להשקעה. אך כמו בכל היבט צרכני או פיננסי, גם בלקיחת משכנתא יש עקרונות של צרכנות נבונה וטעויות שאפשר לעשות, טעויות שעשויות בהחלט להיות בעלות השלכות כספיות משמעותיות מאוד. דרך הבנת הטעויות האפשרויות בלקיחת משכנתא, תוכלו לזהות מצבים ולהימנע מביצוע טעויות יקרות.

לא לבצע סקר שוק

אפילו אם אתם באותו הבנק מאז שהייתם בני 16, זו טעות לא לבדוק לקיחת משכנתא גם בבנקים אחרים. כל שינוי בשיעור הריבית משמעותו כסף וכל הטבה בתנאי ההחזר יכולה להיות מאוד יעילה לאורך זמן. לכל בנק ולפקיד משכנתאות יש מרווח שבמסגרתו הוא יכול לתמרן ולתת הצעה יותר אטרקטיבית – הכירו את השוק, דעו מה האפשרויות שלכם ואל תתביישו להתמקח. התחרות במשכנתאות גבוהה וכל הבנקים רוצים אתכם כלקוחות.

לעיתים יש הבדלים משמעותיים מאוד אפילו בין סניפים של אותו הבנק, שלא לדבר על בנקים אחרים. לכן חשוב לא להתעצל, לעבור בין הבנקים ולבצע סקר שוק מקיף. ניתן גם לבצע זאת באמצעות ייעוץ משכנתאות מקצועי ואובייקטיבי.

לחשוב שהאינטרסים שלכם ושל הבנק זהים

טעות שרבים עושים היא לחשוב שהבנק המלווה רוצה בטובת לקוחותיו ובהצעת מסלול המשכנתא המשתלם ביותר. אך כמובן שהבנק דואג לאינטרסים שלו והוא מציע ללקוחותיו משכנתאות שיהיו גם משתלמות כלכלית וגם שהלקוחות יוכלו להחזיר. אתם היחידים שדואגים לאינטרסים שלכם, למשל בלמידה מעמיקה של השוק והתחום ו/או קבלת ייעוץ משכנתאות אובייקטיבי ובלתי תלוי.

לשים את כל הביצים בסל אחד – בחירת מסלול משכנתא אחד

טעות שרבים יחסית עושים היא בחירה או התמקדות רק במסלול משכנתא אחד עבור כל סכום ההלוואה. גם מבחינת פיזור סיכונים וגם מבחינת התאמת המשכנתא למאפיינים האישיים שלכם, רצוי לבחור בכמה מסלולים שונים לחישוב ההחזר. תמהיל משכנתא איכותי, מושכל ומותאם אישית הוא התשובה עבור מרבית הלווים.

לא להתחשב היום בהוצאות של העתיד או בהרעה במצב הכלכלי

יכול להיות שהיום אתם זוג טרי, בלי ילדים, אחרי לימודים ובעבודות עם מסלולי קריירה מבטיחים – לכן אתם עשויים לבחור מסלול משכנתא יקר המצריך שיעור גבוה מסך ההכנסות שלכם.  לא לקחת בחשבון הרעה במצב הכלכלי או הוצאות גבוהות עתידיות זאת כמובן טעות. בעתיד יהיו לכם ילדים, חופשות משפחתיות, אירועים, הוצאות לא צפויות וכן הלאה – לכן חשוב מאוד לשמור על מצב שבו אתם לא מוציאים את מרבית ההכנסות שלכם על המשכנתא, חשוב לתכנן לעתיד.

יכולת ההחזר ושיעור החזר המשכנתא מסך ההכנסות שלכם הם נתונים קריטיים ללקיחת משכנתא והם ישפיעו מאוד על איכות החיים שלכם בשנות החזר ההלוואה.

לפעול במודל של "שגר ושכח"

נכון שרבים רוצים לשכוח מהתהליך המתיש והמעיק של לקיחת משכנתא בדיוק אחרי שהכסף התקבל, הדירה נרכשה ומתחילים להחזיר. אך פעולה על פי מודל של "שגר ושכח" היא טעות שעשויה להיות יקרה מאוד. התנאים בשוק משתנים, המצב שלכם משתנה וכן הלאה. לכן חשוב מאוד לעקוב אחר המשכנתא כל הזמן (מדי תקופות ולא באובססיביות כמובן) ולזהות מצבים בשוק המשכנתאות או במצבכם האישי שיכולים לספק פיתרון יותר יעיל ומשתלם. בהחלט אפשר לבצע מיחזור משכנתא כאשר אתם יכולים לקבל מסלול יותר זול או כזה שיותר מתאים לפרופיל הפיננסי הנוכחי שלכם.

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

תוכן עניינים

מאמרים אחרונים

תאריך :
צפיות: 39
חברות גדולות במשק מציעות לעובדיהן ביטוחים קולקטיביים בתנאים אטרקטיביים, גם במחיר וגם בכיסוי הביטוחי, אז מה בכל זאת צריך לדעת?
תאריך :
צפיות: 14
רבים מבעלי ההון נצבר מעוניינים להשקיע אותו, במקום שיביא לתשואה הגבוהה ביותר.
תאריך :
צפיות: 12
הריבית הנמוכה במשק הוציאה משקיעים רבים אל שוק הנדל"ן. בשל כך, מחירי הדירות עולים והאזרח הפשוט נתקל במחירי דירות מרקיעי שחקים.
תאריך :
צפיות: 22
רבים מאינו מתעלמים מעצם קיומן, אחרים אינם מודעים בכלל שהן נמצאות כאן איתנו. מדובר כמובן על העמלות שלוקחים מאיתנו הבנקים מידי חודש, ויורדים מחשבון הבנק שלנו באופן ישיר.
תאריך :
צפיות: 71
בשורה גדולה בעולם הביטוח: הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחסכון מטעם משרד האוצר, משה ברקת, העניק לדיוידשילד רישיון מבטח.
תאריך :
צפיות: 142
אם בעבר השאננות וחוסר המודעות בנוגע לביטוחי נסיעות לחו"ל אפיינו את רוב הטסים והשבים, הרי שכיום אף אחד לא מעז לצאת מגבולות המדינה ללא ביטוח מתאים.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

מאמרים נוספים בנושא