זכויות בקרנות הפנסיה לידועים בציבור

תאריך פרסום :

קרן הפנסיה שלנו היא הביטחון שלנו לתקופת ההזדקנות שלנו. כולנו יודעים שהיום אנחנו מפרישים לקרן הפנסיה סכומי כסף שבמרוצת השנים אמורים להפוך לסכום משמעותי שיאפשר לנו לקיים חיי פרישה ראויים ואף טובים. 

אך לא רבים יודעים שכמידה ובן/בת הזוג נפטרים, קצבת הפנסיה ממשיכה להתקבל על ידי בת/בן הזוג שנותרו בחיים. אבל הדבר היה קצת יותר מסובך לידועים בציבור.

 

חלוצי הפנסיה לידועים בציבור

עד שנת 2018 ההגדרה לבן זוג לצורך ההכרה של קרן הפנסיה הוגבלה לבני זוג נשואים בלבד. עד אותה עת זוג שחיי את חיו בצורה של ידועים בציבור לא היה זכאי לקבל את קרן הפנסיה של בן זוגו המנוח וזאת למרות העובדה שהזוג חיי ככל זוג נשוי ובפועל ההפרשות לקרן הפנסיה נעשו מהמאזן הכלכלי הזוגי שלהם. 

השינוי קרה בזכות זוגתו של אריק ניסן, סגן ראש העיר לשעבר בבאר שבע. ניסן התאלמן מאשתו ובמשך העשור האחרון לחיו חי חיים משותפים מלאים עם זוגתו החדשה. עם זאת, הזוג החליט שאינו רוצה להתחתן והסתפק בחיים התור ידועים בציבור. 

כניסן נפטר, זוגתו רצתה לקבל את הפנסיה של בן זוגה המנוח, כפי שמגיע לכל בת זוג במצבה. אך היא קיבלה סירוב היות ולכך ונאלצה להגיע לתביעות כנגד קרן הפנסיה וקרן הגמלאות של ניסן. 

לבסוף ובזכות ההבנה של הגורמים שייצגו את המדינה, שונתה ההלכה (שהייתה בתוקף מאז שנת 1984) ואושר כי בן זוג של הנפטר יכלול גם ידועים בציבור. 

 

המצב כיום

כיום כמו כל היבט בחייהם של ידועים בציבור, המצב לא הוסדר במאת האחוזים עם כי, במידה ובן הזוג מוכיח את היותו ידוע בציבור של המנוח הוא זכאי לזכויות הפנסיוניות. כמובן שגם כאן ישנם סייגים ואורך השנים עלו תלונות כי נדרש לפתוח הליך משפטי בבית הדין לעבודה ובו להוכיח את היות הזוג ידועים בציבור. 

ואכן כמו כל תחום אחר מבחינת הקונצנזוס הישראלי, קיימת מלחמה למסד בחוק את זכויות הידועים בציבור. הדרך לקבלת זכויות שוות לאלו של זוג נשוי הוא עוד ארוך אך ברור כי עברנו כברת דרך ארוכה.

עוד כתבות מומלצות בנושא ייעוץ פנסיוני

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

תאריך :
צפיות: 28
בשורה גדולה בעולם הביטוח: הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחסכון מטעם משרד האוצר, משה ברקת, העניק לדיוידשילד רישיון מבטח.
תאריך :
צפיות: 112
אם בעבר השאננות וחוסר המודעות בנוגע לביטוחי נסיעות לחו"ל אפיינו את רוב הטסים והשבים, הרי שכיום אף אחד לא מעז לצאת מגבולות המדינה ללא ביטוח מתאים.
תאריך :
צפיות: 90
הוצאת היתר בניה יכולה להיות הליך מורכב, ובעיקר הליך ארוך ומתיש.
תאריך :
צפיות: 105
עם גיוסכם לצה"ל תהפכו ל – "ילדים גדולים". כיאה לכל אדם בוגר, עליכם להחזיק חשבון בנק.
תאריך :
צפיות: 84
בין אם רכשתם אוטו יקר אותו אתם צריכים לשנע לארץ ובין אם עיסוקכם העיקרי הוא ייבוא ויצוא מוצרים מעבר לים, כדאי שתרכשו פוליסת ביטוח ימי.
תאריך :
צפיות: 73
השוק הישראלי, הצומח במהירות, מביא לעלייה בשימוש במוצרים מתחום ההנדסה. פגמים במנופים ודחפורים, חוות שרתים וכן נזקים לעוברי אורח יכולים לגרור תשלומים כבדים.

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

מאמרים נוספים בנושא