זכאות למשכנתא

תאריך פרסום :
תגובות :0תגובות

כולם רוצים דירה או בית משלהם, משהו פיזי להוריש הלאה לילדים, שיאפשר ביטחון של קורת גג בעת זקנה. בגלל העלויות האדירות שכרוכות ברכישת דירה בישראל, הממשלה, ששואפת שהזכות לרכוש דירה תהיה ברת השגה לכלל האוכלוסייה, מעניקה הטבות בקבלת הלוואות משכנתא לאלו שעומדים בתנאי הזכאות. אלו אוכלוסיות ומגזרים שללא ההטבות יהיה להם קשה להגיע לחלום הדירה הפרטית.

למה זכאים במסגרת הזכאות למשכנתא?

זכאות למשכנתא ניתנת למטרת רכישת דירה רק מאחת מחברות הדיור הציבוריות בישראל (עמידר, למשל) או לבניית בית פרטי. עיקר ההטבות שהזכאות מקנה הן תנאי ריבית נמוכים יחסית, וקבועים לרוב בתנאי החזר, שנותנים ללווים את האפשרות לשלם החזרי משכנתא נמוכים יותר לאורך תקופה ארוכה של עד 30 שנה, ובכך להמשיך להתקיים בכבוד ועדיין לרכוש דירה.

משכנתאות שניתנות דרך זכאות למשכנתא מוצמדות למדד, עובדה חשובה שיש להבין, כי לאורך 30 שנה המדד כמעט בוודאות יעלה בהרבה – עליה של כמה אחוזים בודדים בכל שנה – עובדה שכמובן תשנה את ההחזרים החודשיים, ותייקר אותם עם הזמן, כי גובה הקרן יתעדכן בהתאם לשינויים.

זכאות למשכנתא ניתנת על ידי משרד השיכון, אך את ההלוואה עצמה מקבלים בבנקים למשכנתאות, כאשר סכום ההלוואה שהלווים זכאים לו במסגרת ההטבות הממשלתיות הוא הלוואה מכספי מדינה, וכל סכום מעבר לכך הוא משכנתא רגילה מכספי הבנק. כדי לקבל את ההטבות חובה להפיק תעודת זכאות למשכנתא דרך הבנק ומשרד השיכון.

מי זכאי להטבה?

מעצם ההגדרה של תכנית הזכאות למשכנתא, שנועדה לעזור לאוכלוסיות חלשות, הזכאות לא ניתנת לכל אחד, ויש לעמוד בקריטריונים ספציפיים.

יש מערכת ניקוד על פי אותם קריטריונים, כאשר ככל שהניקוד גבוה יותר, יש יותר סיכוי לקבל זכאות למשכנתא, וכן לקבל הלוואה בסכום גבוה יותר. קבוצות אוכלוסיה שמוגדרות כזכאיות באופן כללי הן:

  • זוגות צעירים
  • עולים חדשים
  • רווקים מעל גיל 30 באזורי עדיפות לאומית
  • משפחות חד הוריות
  • נכים

עצם ההשתייכות לאחת הקבוצות הרלבנטיות אינה מקנה זכאות מיידית, אלא יש גורמים נוספים שמשפיעים, כמו גיל, שנות נישואים, אזור מגורים, שירות צבאי, כמות אחים ואחיות ועוד. בעזרת מחשבוני זכאות של משרד השיכון, ניתן בקלות לחשב את אחוזי הזכאות.

מה גובה ההלוואה שניתן לקבל באמצעות זכאות למשכנתא?

אין סכום מקסימלי אותו ניתן לקבל במסגרת זכאות למשכנתא מהמדינה, גובה ההלוואה או אחוזי המימון נקבעים על פי ניקוד הזכאות, שהלווים צברו על פי כל הנתונים שהוזכרו בסעיף הקודם.

כמובן שככל שהניקוד גבוה, כך סכום ההלוואה לו הלווים זכאים עולה בהתאמה, כי הניקוד קובע פרמטרים שיקשו על רכישת דירה עצמאית ללא סיוע.

חשוב מאוד כמובן לדעת מראש מה סכום ההלוואה שניתן לקבל, לפני תחילת התהליך של בקשת משכנתא. זאת, כדי לדעת באיזה סוג נכסים כדאי להתעניין, מה התקציב הכולל לרכישה מעבר לסכום מהזכאות, והאם המשפחה יכולה בכלל לעמוד בהחזרים על פי סכום הזכאות.

אם הדירה עולה מיליון שקלים והזכאות מקנה הלוואה בגובה 600,000 שקלים, המשפחה תאלץ לקחת משכנתא רגילה בנוסף בקיזוז ההון העצמי.

זכאות למשכנתא
Sending
User Rating 5 (1 vote)

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?

מאמרים אחרונים

צפיות: 6
יש לכם עסק ואתם רוצים שהוא ימשיך לשגשג למשך שנים ארוכות, בלי לספוג הפסדים ובלי להיקלע לסחרורים של תביעות, שיקום נזקים או כל תרחיש מאיים אחר שעשוי להשבית את הפעילות
תאריך :
צפיות: 171
השימוש בנכסים דיגיטליים על מנת לייצר הכנסה שוטפת למשק הבית הפך בשנים האחרונות למתודה מקובלת.
תאריך :
צפיות: 469
על פי סקר שבנק ישראל ערך, הישראלי הטיפוסי דווקא שמח שהבנק שלו עובר לתחום בנקאות דיגיטלית, הוא לא צריך בני אדם כדי לנהל את חשבון הבנק שלו, לפחות לא צריך
תאריך :
צפיות: 451
כחלק מרפורמה של משרד האוצר, בשנים האחרונות המשרד הכריז על 4 קרנות פנסיה כקרנות "נבחרות".
תאריך :
צפיות: 122
כל אדם שמעסיק עובד זר מחויב לחוקים קפדניים, ביניהם גם החובה לבטח את העובד למשך כל תקופת העסקתו.
תאריך :
צפיות: 101
בשנת 2008 בוצע שינוי חוקתי במדינה שהביא לירידה חדה בכמות החוסכים בקופות הגמל, שינוי זה מנע מהחוסכים את האפשרות למשוך את הכסף שחסכו באמצעות הקופה בפעימה אחת וכפה עליהם משיכת

רוצה לדבר עם מומחה?

הצג מאמרים לפי תחום

קטגוריות

מאמרים פופולריים

לא נמצאו מאמרים

מאמרים נוספים בנושא