השתלת שיניים – כמה זה עולה?

מחיר הליך השתלת השיניים, אשר נועד להחליף את השיניים החסרות או אלו שטעונות עקירה,  מושפע מגורמים רבים, בהם סוג השתל, סוג השן, הרופא המטפל ואף סוג ההרדמה. בטרם נדרש לסוגיית מחיר, מהי השתלת שיניים, כמה זמן לוקח להתאושש מהניתוח ומהם השיטות לביצועה?

 

לפני הכל – מה זה בכלל השתלת שיניים?

שתלי שיניים נכנסו לחיינו, כחלקם ממערך טיפולי הפה, עוד בשנות ה – 80 של המאה הקודמת. פרוצדורה זו מהווה תחליף לפתרון השיניים התותבות המיושן, ומציג אחוזי הצלחה גבוהים משמעותית משל זה.

שתלי השיניים הם תחליף סינטטי, העשוי מתחת, לשורש השן. משמעות הדבר היא כי לא ניתן יהא לראות את השתלים אשר הוחדרו לאחר סיום הניתוח. במרבית המקרים, צורת השתל תהא כשל בורג, וכן יהא עשוי מטיטניום. לאחר קיבוע השתל, תחובר אליו השן המלאכותית, אשר עשויה במרבית המקרים מחרסינה.

 

לפני שנתחיל – נקודה חשובה

בטרם נתחיל בסקירת הפרוצדורה והמחירים בשוק, יש לעמוד על נקודה אחת חשובה ביותר, אותה חשוב להבהיר מראש. על פי החוק בישראל, כל רופא שיניים יכול לבצע השתלת שיניים, גם אם אינו מומחה ואינו עבר הכשרה ייחודית לכך. משכך, ובעקבות הסיבוכים האפשריים, שעוד יפורטו בהמשך, מומלץ לבצע את השתלת שיניים אצל רופא מומחה בלבד, בעל ניסיון מספק בתחום.

 

נפלאות הקדמה – היתרונות שבהשתלת שיניים

כאמור, השתלות שיניים החליפו את הפרוצדורות המיושנות. יתרון ראשון, אשר נזקף לזכות ההליך המדובר, הוא בהיקף התפקוד אותו הוא מעניק. בעוד השיניים התותבות מעניקות תפקוד השווה לסך של 80% מתפקוד מערך שיניים אותנטי, השתלות השיניים מגיעות לכדי תפקוד העומד על 95% מזה של השיניים הרגילות, פער משמעותי לכל הדעות. כמו כן, יש לציין כי בשל העובדה שלא כל האוכלוסייה נזקקת להיקף תפקודי כזה, ניתן לשלב בין שני הטיפולים לשם מניעת תשלום מיותר.

שנית, השתלת השיניים אורכת זמן קצר. אומנם נדרשת רמת מיומנות ודיוק, אשר יכולה להוביל לכך שהשתלת מספר שיניים תארך מספר שעות. אולם, ככלל, השתלת שן אחת אורכת כמספר דקות, בהרדמה מקומית, לאחריה משוחרר המטופל ישר לביתו, ללא השהיה לפיקוח או התאוששות.

 

מועמדים לפסילה – אוכלוסיות בסיכון

יש לציין כי השתלת שיניים אינה נועדה להחלפת שיניים חולות, אלא נועדה לאלו אשר חסרות להם שיניים בחלל הפה, או לחילופין, אלו אשר בפיהם מצויות שיניים המועמדות לעקירה או שאינן ניתנות לטיפול.

אולם, גם בקרב אלו, ישנם מספר מועמדים, אשר לגביהם תיעשה בחינה פרטנית. ראשית, עולה עניין הגיל. אומנם לא מדובר בפרמטר עיקרי, שכן בני הגיל השלישי מבצעים לא פעם השתלות שיניים, אף בגיל מאוחר.

אולם, ישנם מצבים בהם הגיל, לצד בעיה רפואית נוספת, מעלה את רמת הסיכון לסיכול הקליטה של השתל. כמו כן, אוכלוסיות נוספות בסיכון הם מעשנים, צרכני אלכוהול בכמות גבוהה, חולי סכרת שאינם מאוזנים, נוטלי תרופות נגד קרישת דם, חולי אוסטאופורוזיס, אנשים הרגישים למחלות חניכיים וכן אלו אשר היגיינת הפה אינה שגורה בהם.

 

סוגי הניתוחים בשוק ההשתלות

שיטת שני השלבים

בשיטה זו, תתבצע התקנת השתלים בשני שלבי משנה. בשלב הראשון, אשר נקרא שלב ההשתלה, יבוצעו כלל ההליכים המקדמיים (אשר יפורטו בהמשך), והמטופל משוחרר לביתו. לאחר תקופת מנוחה, הנעה בין חודשיים לבין 4 חודשים, יבוצע שלב החשיפה. בשלב זה, חושף רופא השיניים את השתל, ועליו יתקין כיפת מתכת, הקרויה גם "כיפת ריפוי".

מטרת הכיפה היא הקלה על תהליך הריפוי של החניכיים. לאחר תקופת ההתאוששות המלאה, שאורכה בין שבוע למספר שבועות בודדים, תוסר כיפת הריפוי ויחובר הכתר. יש לציין כי הליך חיבור הכתר, או השן הסופית, יכול לגרור מספר פגישות אצל הרופא המטפל, הנובעות בעיקר מתוך דרישות אסטטיות שונות, לרבות צורת, גודל וצבע השן הסופית.

 

שיטת השלב הבודד

מדובר על השיטה הנפוצה יותר בשוק ההשתלות הישראלי. שיטה זו ננקטת כאשר קיימת בפי המטופל עצם חזקה, אשר יכולה להתמודד עם השתל המותקן, שיהיה ארוך יותר מאשר השתל המותקן בפרוצדורה לעיל. בדרך ההשתלה האמורה, לאחר סיום ההשתלה תחובר השן הסופית באופן מידי לשתל, והמטופל ישוחרר לביתו.

יש לציין ששימוש בשיטה זו במקרים שאינם מתאימים יכולה להביא לכישלון הניתוח. הסיבה לכך היא פרק הזמן הנדרש לשם חיבור השתלים לעצם, התלוי במשתנים רבים. החדרת השתל לעצם באופן ישיר עלולה לפגוע באיכות החיבור.

 

מבחינה אינדיבידואלית ועד לשחרור לבית – מהו הליך הטיפול?

השלב הראשון – רקע מקדים

בשלב הראשון, לאחר בחירת הרופא המנתח, תבוצע בדיקת רקע רפואית והיתכנות ניתוח במטופל. בדיקות אלו יבוצעו הן על ידי הרופא המנתח והן על ידי הרופא המשקם, המהווה מעין "מהנדס תכנון" של הניוח.

שילובו בשלבי ההכנה להשתלה הוא מכריע, שכן הרופא המשקם אחראי על איתור קשיים ספציפיים של כל מטופל וכן בחירת אפיק השיקום המיטבי עבורו. על בסיס חוות דעתו של הרופא המשקם יבנה הרופא המנתח תוכנית כירוגית, לאחריה תבוצע בדיקת CT, המאשררת את ממצאיהם ומאפשרת את המעבר להליך ההשתלה.

 

השלב השני – ההשתלה

השתלת שיניים מתבצעת בתנאיי סטריליות גבוהים מאוד, הקרובים מאוד לתנאיי חדר ניתוח, זאת על אף ביצועם במרפאות השיניים השונות.

על פי רוב, יקבל המטופל, בטרם תחילת הניתוח, כמות גבוהה של משככי כאבים ואנטיביוטיקה, כטיפול מניעתי מקדים לכאבים וזיהומים שונים. לאחר קבלת אלו, יורדם החולה ותחל ההשתלה. ניתן לבצע את ההשתלה בהרדמה מלאה, אולם היות ומדובר בהרדמה שנועדה לטיפול בחרדה ולחץ, במרבית המקרים יבחרו בהרדמה מקומית, המספיקה לביצוע הפרוצדורה.

כמו כן, במקרי חרדה ולחץ ניתן להמיר את ההרדמה המלאה בגז צחוק, אשר נותן מענה כמעט זהה.

 

שלב שלישי – שחרור הביתה

על פי רוב, לאחר הניתוח יקבל המטופל מהרופא מרשם לאנטיביוטיקה ומשככי כאבים, לתקופה הנעה בין שבוע לשבועיים. לאחר תקופה זו, יגיע המטופל להסרת התפרים. ההמלצות הכלליות לאחר ביצוע השתלה הן להימנע ממאכלים קשים וחמים בימים הראשונים לאחר הניתוח, לצד מנוחה מרובה.

יש לציין כי על פי רוב, השתלת שיניים אינה גוררת תופעות לוואי משמעותיות, שכן במרבית המקרים אלו מסתכמות בנפיחות מקומית וכאבים בלבד.

אולם, ישנם מקרים, בהם הניתוח סבוך יותר (לאור ממצאי הרופא המשקם ונתונים רפואיים של המטופל), בן ייתכנו שטפי דם מקומיים ושינוי קל בצבע האור באזור.

 

מודעות יכולה להלחיץ, אך לא להזיק – סיבוכים אפשריים

על אף האמור לעיל, אודות פשטות הניתוח ותופעות הלוואי השוליות, יש לציין כי בדומה לכל ניתוח אחר, השתלות שיניים מעלות מספר סיכונים, חלקם אף כרוניים. לצד זאת, יש לעמוד על כך שמדובר על סיכונים ברמת סיכון נמוכה, אשר ניתנת לבקרה רחבה מאוד, ככל שהליך התכנון של הניתוח הוא מקיף.

ראשית, עומדת אפשרות פגיעה בעצבי הלסת התחתונה. כל עצב בלסת מעביר מסרים עצביים, המגיעים עד לקו מרכז הסנטר. ככל שאחד מאלו נפגע במהלך הניתוח, בשל קידוח לא נכון, תיתכן הפסקת תפקוד זמנית ואף קבועה של החלק הנפגע. אולם, כיום מדובר על פגיעה נדירה למדי, שכן צילומי ה – CT, המבוצעים כחלק משלב תכנון הניתוח, ממפים בצורה מיטבית את מיקומי העצבים.

מעבר לפגיעה העצבית, עומדת אפשרות זיהום לאחר הניתוח. כל זיהום, אשר יתפשט בחלל הפה, יפגע בקליטת השתל ולכישלון הניתוח. ככל שסביבת העבודה תהא סטרילית יותר, כך תרד ההסתברות לסיבוכים מסוג זה.

 

אז מה משפיע על המחיר?

כפי שראינו, מדובר על ניתוח הכולל מספר רופאים ועצמים, אשר משפיעים כל אחד בגזרתם על מחיר הטיפול. מעבר לזהות הרופא המטפל, אשר מהווה את הפרמטר המשפיע ביותר, ישנם מספר פרמטרים נוספים המשפיעים מחיר הטיפול, כמפורט להלן:

 

סוג השתל

ראשית, משפיעים סוג השתלים המוחדרים על מחיר הטיפול. כמו בכל תחום, קיימים דרגי איכות, כך ככל שהשתל יהא יקר יותר, כך סביר שיהא עשוי מחומרים איכותיים יותר, ונתון לפיקוח ולסטנדרטיים מחמירים יותר.

 

טכנולוגית הפרוצדורה

מעבר לשיטות השלב ושני השלבים שהוסברו לעיל, אשר משפיעות גם הן על המחיר, ישנן שיטות שונות לביצוע ההשתלה. השתלת שתלים בלייזר והשתלה מונחית מחשב יעלו יקר יותר מאשר השיטות הקונבנציונליות, וישנו את מחיר ההשתלה הכולל.

 

מספר השתלים

כצפוי, כמות השתלים, שכאמור עשויים מחומרים יקרים בשל חשיבותם, משפיעה על גובה המחיר אותו תשלמו. למרות זאת, יש לציין כי בדומה לכל סחורה אחרת, ככל שתקנו יותר סחורה, כלומר, ככל שתיאלצו להשתיל יותר שיניים בפיכם, כך תשלמו, באופן יחסי, מחיר נמוך יותר בעבור כל שתל.

 

סוג השן

כאמור, לאחר קיבוע השתל, מתבצעת בנייה של שן או כתר על השתל עצמו. בחירת הכתר מבין המגוון המוצע לכם, ישפיע על המחיר אותו תשלמו, כפי שניתן לראות בטבלה מתחת.

 

סוג ההרדמה

בדומה למיני בר בבית מלון או לטיסת לואו קוסט (ותסלחו לי על ההשוואה), גם בהשתלת שיניים משלמים בעד כל פריבילגיה. שימוש בהרדמה מלאה, ולעיתים אף בגז צחוק, שכאמור, אינם הכרחיים לטיפול, ייקרו את עלות הטיפול מעבר למחיר המוצא.

 

לנוחיותכם – השוואת מחירים משוערת

סוג הטיפולפריפריה רופאפריפריה מומחהמרכז רופאמרכז מומחהקופת חולים
כתר חרסינה 1100 1300 1500 1700 1200
כתר זרקונה 2700 3200 3700 4300 3100
כתר ע"ג שתל 1500 1850 2100 2400 1600
מבנה ע"ג שתל 900 1100 1600 2000 1400
מבנה יצוק 390 500670 850 490
מבנה ע"ג שתל 800 950 1200 1600 1200
מבנה קולצר/ אמלגם 370 410 540 600 410
מבנה יצוק 450 570 970 1200 800
תותבת אקריל שלמה 18001950240026002000
תותבת אקריל חלקית25002550310032002800
תותבת ויטליום35003700390052003900
פליפר 900 1000 1200 15001100
תותבת 4 מחברים 8100 910014550 1700012000
דולדר 2 שתלים8800 8950 18000 2100011000
דולדר 4 שתלים 9100 9000 1900022500 23000

(הנתונים באדיבות אתר dental center)

למעלה מ50% מהשכירים בישראל זכאים להחזר מס – בדוק עכשיו אם גם לך מגיעים אלפי שקלים מהמדינה!

עוד כתבות מומלצות בנושא צרכנות

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

מה דעתכם ?