הר הכסף – איתור כספים אבודים בקלות

פרופסור עודד שריג, הממונה, לשעבר, על שוק ההון, ביטוח וחיסכון אמר: "בעידן שבו במקום קריירה אחת רוב האנשים מחליפים מקום עבודה פעם בשנתיים או אפילו פעם בחמש שנים, הרבה פעמים כספי הפנסיה שהצטברו במקומות שונים הולכים לאיבוד".

המציאות מלמדת כי המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון צדק. במשך השנים אנחנו עוברים בין מקומות עבודה, מחליפים חסכונות פנסיונים, פותחים קופות גמל בגופים שונים, רוכשים פוליסות ביטוח, פותחים חסכונות בבנקים ולא תמיד אנחנו עוקבים אחרי כל המוצרים הפנסיונים שברשותנו ואחרי כל חשבונות הבנקים שלנו, וכך אנו מאבדים כספים רבים. גם תיעוד לקוי של המעביד, שינויים בבעלות של החברה שבה עבדתם, החלפת סוכן ביטוח גורמים לנו לאבד כספים.

כדי לעזור לנו לאתר את כל הכספים האבודים פתח משרד האוצר אתר אינטרנט, "הר הכסף" שמו. האתר מאפשר לאתר חשבונות רדומים ולא פעילים שייתכן ששכחנו מהם.

משרד האוצר מעריך כי למעלה מעשרה מיליארד שקלים ממתינים לבעלים שלהם שיבואו ויקבלו אותם. גם אם אתם חושבים לעצמכם כי אצלכם הכול מסודר ואתם שולטים היטב ב"תמונה הפנסיונית" שלכם כדאי לכם להיכנס לאתר של משרד האוצר. רבים חשבו כמותכם והופתעו לגלות סכומי כסף רדומים שחיכו להם.

רשמו לפניכם את כתובת האתר: 

הר הכסף: https://itur.mof.gov.il/#/main/landing

 

הר הכסף – שבעה דברים שכדאי לדעת

איתור כספים אבודים הם איתור של כל הכספים שבבעלותכם, אך אתם אינם יודעים היכן הם נמצאים או ששכחתם מקיומם.

כדי לאתר כספים אבודים בעבר היה צריך לשחזר ולחשוב אילו חסכונות וחשבונות פתחתם בעבר, לחפש במגירות, ואולי גם בבוידם, חשבונות ודו"חות ישנים שיכולים להוות קצה חוט לאיתור הכספים, ולנסות לאתר את הכספים. 

בשנת 2013 השיק משרד האוצר אתר אינטרנטי שבאמצעותו אפשר לאתר כספים אבודים, אתר בשם הר כסף. בתחילה אפשר האתר למצוא חשבונות כמו קופות גמל, קרנות פנסיה ופוליסות ביטוח, אך בהמשך השירות התרחב והיום אפשר למצוא בו גם חשבונות בנקים רדומים וכספים של קרובי משפחה שהלכו לעולמם. 

את המידע תוכלו לקבל בחינם. המידע אינו מפרט את סכומי הכסף הנמצאים בכל חשבון, אלא רק את הגופים שבהם קיימים כספים הרשומים על שמכם או על שם קרובי משפחה שהורישו לכם את רכושם כמו קרנות פנסיה, קופות גמל, פוליסות ביטוח, חשבונות בנק או פיקדונות אחרים. אחרי שאיתרתם את הגופים שבהם נמצאים הכספים הרדומים שלכם, תידרשו לפנות לכל גוף, לברר מהו סכום הכסף השמור בו על שמכם ולהחליט מה לעשות עם הכספים שמצאתם.

החיפוש באתר מוגבל לעשרה חיפושים בלבד. אם איתרתם חשבונות וכספים רדומים, כדאי לכם לייצא את המידע לקובץ אקסל ולשמור עליו.

חשבונות בנק בלתי פעילים הם חסכונות ופיקדונות בבנקים אשר חלפו לפחות עשרה חודשים מהיום שבו התקבלה ההוראה האחרונה מבעל החשבון. לפי נתוני משרד האוצר כעשרה מיליארד שקלים שוכבים בחשבונות בלתי פעילים בבנק, מתוכם כחמישה עשר אחוז הם חשבונות של אנשים שנפטרו.

פיקדון ללא תנועה הוא פיקדון שלגביו לא הצליח הבנק ליצור קשר עם המפקיד עד חודשיים ממעד הפירעון של הפיקדון.

 

מהם סוגי הכספים האבודים?

חסכונות פנסיונים לא פעילים שהפקדתם בעבר בתור שכירים או עצמאיים, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה, קופות גמל או ביטוחי חיים. לעתים אלו יהיו כספים שסבא וסבתא הפקידו לכם כספים בקופות גמל שפתחו לכבוד בר המצווה או בת המצווה שלכם או חיסכון ישן שההורים הפקידו בקרן השתלמות ואתם אינכם יודעים עליו או ששכחתם ממנו.

בהר הכסף 2 תמצאו חשבונות וחסכונות לא פעילים – חשבונות במטבע זר או במטבע ישראלי, חשבונות עו"ש  שפתחתם בבנק שבו אינכם פעילים יום יום או גם חסכונות שאתם חסכתם או שמישהו חסך עבורכם, הורים, סבא וסבתא ועוד.

ביטוחים שרכשתם – פוליסות ביטוח שכבר אינן בתוקף, מוצרי ביטוח המשמשים כמוצרים פנסיונים כמו למשל ביטוח חיים שנלווה אל ביטוח המנהלים, ביטוחים שרכשתם בעבר, אך כבר אינם מתאימים לצרכים העכשוויים שלכם, ביטוחים שנערכו לתקופות קצרות ועוד.

כספים שירשתם מקרובי משפחה שנפטרו ונמצאים בחשבונות בנק, בחסכונות פנסיוניים, חסכונות בנקאיים, ביטוחי חיים שהיו רשומים על שם הנפטר.

 

עצרו רגע וחשבו, האם אתם יודעים איפה כל החסכונות שלכם?

חלק גדול מאתנו עזב מקום עבודה ואינו יודע, או שאולי ידע ושכח, היכן נמצאים הכספים שהפריש עבורם המעביד הקודם לקופת הגמל, לקרן הפנסיה ועוד.

חלק מאתנו ניהל רישום מסודר של הפיקדונות והחסכונות, אך בשל טעות ברישום הפרטים הוא אינו יכול לאתר את הכספים.

חלק מאתנו ירש בהתאם לחוק כספים של קרובי משפחה שנפטרו, אך אינו מודע לכל החסכונות והמוצרים הפנסיונים של המוריש, ובפרט כאשר חלק מהחסכונות והפיקדונות אינם פעילים.

קופות גמל רבות עברו במהלך השנים מיזוגים ורכישות, ולכן אנו מתקשים לעקוב אחרי כספי הפנסיה והחסכונות שלנו המופקדים בקופות האלו.

ישראלים רבים עברו דירה, פתחו חשבונות בנקים בכתובות החדשות או היגרו לחו"ל, החליפו סוכן ביטוח או עבדו במקומות עבודה שנסגרו או החליפו בעלים. כל אלו ועוד עלולים לגרום לכך שבמשך השנים שכחנו על קיומם של כספים רבים השייכים לנו.

בשנים האחרונות החלו לפעול בארץ חברות שהתמחו באיתור כספים אבודים. כאשר הם הצליחו לאתר את הכסף הם גבו עמלות גבוהות. מהיום אין צורך בהם יותר. באמצעות "הר הכסף" כל אחד יכול לאתר בקלות וללא עלות את כספיו האבודים.

 

איך מאתרים את הכספים?

כדי לאתר את הכספים עליכם להיכנס למנוע החיפוש הנמצא באתר הר כסף, להזדהות באמצעות תעודות זהות, מספר תעודת הזהות, תאריך הנפקת התעודה, של התעודה ולא של הספח, ואמצעי זיהוי נוספים. את תאריך הנפקת התעודה אפשר למצוא בצד שמאל של התעודה על יד סעיף הלאום.

יהיה עליכם לענות על שתי שאלות זיהוי, האם הונפק לכם דרכון בשלוש השנים האחרונות והאם יצאתם מהארץ בשלוש השנים האחרונות. לאחר מכן תתבקשו להקליד את קוד האבטחה, להסכים לתנאי השימוש וללחוץ על: בצע חיפוש.

תוצאות החיפוש יעניקו לכם מידע על פיקדונות או חשבונות לא פעילים בבנקים שונים, על חשבונות שזמן הפירעון שלהם עבר או כאלו שזמן הפירעון עדין לא הגיע. מנוע החיפוש של משרד האוצר אינו מראה לכם את סוג הפיקדון ואת היתרה הקיימת בו, הוא יצביע רק על המקומות שבהם נמצאים כספים על שמכם. כעת עליכם יהיה לפנות לכל גוף, לבדוק מהי יתרת הכסף העומדת לרשותכם ולהחליט האם למשוך אותה כעת או בעתיד.

כאשר אתם פונים אל הבנקים או אל הגופים האחרים עליכם להצטייד במסמכים רלוונטיים כמו תעודת זהות, צו ירושה וצו קיום ירושה. 

כדי לאתר כספי נפטרים עליכם להזין במערכת את תעודת הזיהוי של הנפטר ואת תאריך הנפקת תעודת הזהות שלו. המידע שתקבלו יכלול את שם הגוף הפיננסי שבו נמצא החשבון. כעת יהיה עליכם לפנות את הגוף, להציג צוואה המעידה כי אתם היורשים של הנפטר וצו קיום הצוואה.

 

איתרתם כספים, מהם האפשרויות העומדות לפניכם?

אם אתם זקוקים לכספים לצרכים שונים ומועד הפירעון שלהם כבר הגיע, תוכלו למשוך את הכספים. שימו לב שלכל חיסכון יש תנאים אחרים, חלק מהם אפשר לפדות רק בגיל הפרישה וחלק מהם אפשר לפדות מוקדם יותר.

אם אינם מעוניינים או לא יכולים, עדיין, למשוך את הכספים, תוכלו להעביר אותם לחשבונות פעילים אחרים במידה והם עדיפים על פני אלו הקיימים. בשנים האחרונות מאפשר בנק ישראל לאחד קרנות פנסיה וקופות גמל ולנייד את הכספים בין הגופים השונים.

איחוד הקופות מעניק לכם הטבות רבות כמו מסלול השקעות אטרקטיבי יותר, הפחתה משמעותית בדמי הניהול החודשיים, כיסוי ביטוחי זול יותר ועוד. אם איתרתם מספר קופות גמל שאינן פעילות או קרנות פנסיה לא פעילות, מומלץ מאוד לאחר אותם בקופת גמל אחת, בקופה פעילה.

אם מצאתם כספים אבודים והתנאים הנוכחיים טובים לדעתכם, אתם יכולים להשאיר את הכסף במקומו, אך אל תשכחו לעקוב אחריו. בנוסף, העבירו למנהלי הקופות את הפרטים האישיים העדכניים שלכם כדי לקבל דו"חות תקופתיים.

 

מהם היתרונות של מנוע איתור הכספים?

מנוע איתור הכספים מאפשר שימוש נוח וחינמי לאיתור הכספים ומייתר את הצורך בעזרה של חברות המתמחות בתחום, אך גובות עלויות גבוהות.

לאחר הקלדה פשוטה של הנתונים תוכלו לקבל את התוצאות באופן מידי. המערכת מאתרת מיד את הכספים האבודים ופורטת אותם לפני המחפש בצורה גראפית, ברורה ונוחה לעין.

 

הר הכסף – אתם שואלים, המומחים עונים!

שאלה: איני מעוניין ששמי יופיע במידע הנמצא במנוע החיפוש. מה אוכל לעשות?

תשובה: אם אתה מעוניין להסיר את פירוט החשבונות שלך ממנוע האיתור אתה יכול לפנות אל הגוף המוסדי שבו מתנהל החשבון שלך ולבקש להסיר ממנוע החיפוש את המידע שהוא מעביר אליו. ההסרה תתבצע בתוך חודש וחצי  מיום הבקשה.

 

שאלה: מצאתי כסף בקופות גמל ובקרנות פנסיה. האם אוכל למשוך את הכספים?

תשובה: את כספי קרנות הפנסיה וקופות הגמל תוכל למשוך רק בגיל הפרישה. אם תרצה למשוך אותם לפני גיל הפרישה, תידרש לשלם עליהם מס. אם אתה זקוק לכסף, אך עדיין אינך בגיל פרישה, תוכל לקבל הלוואה מקרן הפנסיה או מקרן ההשתלמות בתנאים נוחים יותר מהתנאים שתקבל בבנק.  

המערכת מספקת לכם את רשימת כל הגופים המחזיקים בכספים השייכים לכם ואת דרכי ההתקשרות אתם.

 

שאלה: מתי כדאי לפנות אל הגופים המוסדיים?

תשובה: בהקדם האפשרי. מוצרים פנסיונים ופוליסות ביטוח כוללים לעתים הטבות וזכויות העלולות להתיישן, ולכן כדאי להקדים לפנות אל הגופים האלו.

 

שאלה: אילו כספים אפשר למצוא על שם קרוב משפחה שנפטר?

תשובה: תוכלו למצוא חשבונות בנק לא פעילים ומידע על מוצרים פנסיונים כמו קופות גמל, קרנות פנסיה ועוד, פעילים ולא פעילים. תוכלו גם למצוא כיסוי ביטוחי למקרה של פטירה אשר מאפשר ליורשים לקבל סכום הוני או קצבה חודשית ופוליסות ביטוח למקרה של מוות.

 

שאלה: מתי אוכל לקבל כסף מחשבון בנק או מפוליסת ביטוח של קרוב משפחה שנפטר?

תשובה: אם אתם שאירים של הנפטר או שהנך רשום כמוטב בפוליסת הביטוח של הקרוב שנפטר תוכלו לפנות לגופים שבהם מופקד הכסף ולדרוש אותו.

ההבדל בין שאירים לבין מוטבים הוא ששאירים הם בדרך כלל בני הזוג של הנפטר או ילדיו ואילו מוטבים הם האנשים שנקבעו על ידי החוסך או המבוטח בעצמו. 

 

שאלה: מצאתי חשבונות או פוליסות שלי או של קרוב שנפטר. מה עלי לשאול את הגוף המחזיק בכספים?

תשובה: חשוב ליצור קשר עם הגוף המוסדי ולברר כמה פוליסות או חשבונות קיימים אצלם, מהם היתרונות הצבורות בכל חשבון או פוליסה והאם יש כיסויים ביטוחיים באמצעות החסכונות האלו, ואם כן, מהם.

 

שאלה: האם אוכל להעביר את הכספים שאיתרתי למוצר פנסיוני אחר?

תשובה: ברוב המקרים תוכלו להעביר את הכספים למוצרים פנסיונים אחרים, אך לפני שאתם מעבירים כדאי להשוות בין התנאים הניתנים לכם במוצר הקיים לבין התנאים שיינתנו לכם במוצר האחר. אם תשתכנעו שתוכלו להיטיב את התנאים, נסו להעביר את הכספים. שימו לב שיש זכויות שאותן לא תמיד אפשר להעביר. 

 

שאלה: האם ייתכן שיש לי מספר פוליסות נוספות שלא הצלחתי לאתר באמצעות הר הכסף?

תשובה: כן. תוצאות החיפוש מתעדכנות בהתאם לדיווחים של הגופים המוסדיים. יש סיכוי שהמוסד שבו נמצאים הכספים שלכם לא עדכן את כל המוצרים המופקדים בו על שמכם. ולכן לא תמיד תוצאה שלילית של החיפוש מידה על כך שאין לכם זכאות לכספים.

 

שאלה: האם ייתכן שחשבונות או פוליסות על שם קרוב שנפטר לא יופיעו בתוצאות החיפוש?

תשובה: כן, זה ייתכן במספר מצבים.

בעת מילוי טופס ההצטרפות או בעת הקלדת הנתונים במערכות של הגופים המוסדיים נפלה טעות, ולכן אינכם מצליחים לאתר את הכסף.

החשבונות רשומים על שם הנפטר לפי מספר של דרכון ולא לפי מספר של תעודות זהות.

הקרוב שנפטר היה מבוטח בביטוח קבוצתי ומנוע החיפוש של האוצר אינו מאתר פוליסות קבוצתיות.

קרוב המשפחה שלכם היה פנסיונר שקיבל פנסיה ונפטר כבר לפני יותר מארבע שנים. מנוע החיפוש אינו מאתר פוליסות מסוג זה.

 

שאלה: איך אוכל לדעת האם קיימים חשבונות או פוליסות נוספים שלא עלו בתוצאות החיפוש.

תשובה: נסו לבדוק את הדוחות התקופתיים שאתם מקבלים מהגופים המוסדיים, חפשו תלושי שכר ישנים, פנו אל המעסיקים ופנו אל סוכני הביטוח שאתם עבדתם בעבר.

שימו לב: בעקבות הוראה של הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, על הגופים המוסדיים לפנות מיוזמתם אל החוסכים או אל המוטבים של חוסכים שנפטרו וליידע אותם על אודות החשבונות הנמצאים אצלם

 

שאלה: מהיכן מגיע המידע של מנוע החיפוש וכל כמה זמן הוא מתעדכן?

תשובה: המידע מגיע מהדיווחים של הגופים המוסדיים והוא מתעדכן אחת לחודש.

 

שאלה: האם אפשר לאתר גם חשבונות פעילים בבנקים?

תשובה: לא. מנוע החיפוש אינו מאתר חשבונות בנק פעילים. אם תרצה לאתר חשבונות בנק פעילים עליך לפנות באופן ישיר לבנקים. 

 

שאלה: האם אפשר למצוא חשבונות בקופת גמל שנוהלו בעבר על ידי הבנק?

תשובה: כן, משנת 2005, בהתאם להוראות משרד האוצר, נמכרו לגופים המוסדיים כל קופות הגמל שנוהלו בבנקים. מנוע החיפוש מאתר גם את קופות הגמל שנמכרו.

 

לסיכום, כספים אבודים הם הכספים שלכם, גם אם איבדתם את המעקב אחריהם. כספים אלו יושבים ומחכים לכם וסביר להניח שאתם זקוקים להם. היכנסו אל הר הכסף ובמספר פעולות קלות ופשוטות ליישום תוכלו, אולי, למצוא כספים השייכים לכם. גם למי שבטוח וחושב שאצלו הכול מסודר וידוע, כדאי להיכנס אל האתר, ייתכן ותופתעו לטובה.

לאיתור הר הכסף שלכם לחצו כאן.

 

באתר הר הכסף הממשלתי ניתן למצוא רק קופות לא פעילות, אצלנו באתר אנו פונים למסלקה הפנסיונית (שהיא בפיקוח משרד האוצר) ושם אנחנו מאתרים את כל הקופות שלך כולל הפעילות.

בהר הכסף הממשלתי לא ניתן, אצלנו אתה תקבל מידע מפורט  בחוברת מהודרת עם פירוט של כל הקופות שלך עם הסכומים שנצברו שם, כולל מידע נוסף כגון גובה דמי הניהול, מהו גובה הפנסיה שנצבר לך, ועוד מידע רב שיעשה לך סדר.

תאריך ההנפקה של הת.ז שלך שאותו ניתן למצוא בתחתית הת.ז האישית שלך.

בעל רשיון פנסיוני שלנו מנתח את התיק שלך, במקרה והוא הגיע למסקנה שיש ליקויים הוא ידאג לקבוע אתך פגישה לצורך תיקון הליקויים.

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
דילוג לתוכן