הקפאת משכנתא

רוצה לדבר עם יועץ משכנתאות?

אנחנו לא נותנים שירותים הקשורים להקפאת משכנתא, רק מידע כללי:

המונח הקפאת משכנתא מתפקד כיום כשם אחד לשני תהליכים שונים לגמרי האחד מהשני:

צד אחד של הקפאת הלוואת משכנתא מדבר על עצירה זמנית של תשלום ההחזרים החודשיים בתקופות קשות מבחינה כלכלית, והצד השני של ההקפאה מדבר על תהליך של הצגת עירבונות נוספים או הקפאת העירבון הפיזי על משכנתא (הנכס עצמו) בזמנים של מכירת הכנס עליו משלמים את המשכנתא, לפני רכישת נכס אחר אליו נגררת המשכנתא.

הקפאת תשלומי המשכנתא

הבנקים למשכנתאות מציעים מסלולי משכנתא, שמאפשרים עצירה זמנית של התשלומים החודשיים להחזר ההלוואה. חלקם מציעים זאת כחלק בלתי נפרד ממסלול ספציפי – "חודש חופש" או שיטת החזר "גרייס", שמאפשרת עצירה בהחזרים ותשלום הריבית בלבד למשל, או הקפאה בעקבות בקשה מיוחדת של הלווים, שנקלעו למצב שמקשה עליהם לשלם את ההחזרים.

בשני המקרים אפשרות ההקפאה של התשלומים תפורט בחוזה המשכנתא מראש, ומומלץ להתעקש על סעיף כזה, לפחות למצבי חירום שעלולים לקרות.

במציאות כלכלית לא ברורה, בה אחד הלווים יכול להיות מפוטר, להיפצע או שהמשפחה צריכה פתאום לספוג עלויות גבוהות של עניין שמקשה עליה מאוד לעמוד בהחזרים החודשיים  – הקפאת משכנתא יכולה להיות הפיתרון היחיד שיציל אותה מהעברת הנכס לבנק בגלל אי עמידה בהחזר ההלוואה.

ההקפאה אינה רלבנטית למקרה מוות פתאומי של אחד הלווים, כי במקרה זה מופעלת פוליסת ביטוח המשכנתא, שמכסה את כל יתרת ההלוואה ואין צורך להקפיא או להמשיך לשלם דבר.

עלות של הקפאת התשלומים

למרות שתהליך כזה של הקפאת תשלומי המשכנתא נועד למקרים בהם ללווים יש מצוקה כלכלית מסוימת, עדיין יש עלות לעניין.

הקפאת משכנתא שכזו מבחינת הבנק היא למעשה עצירה בתשלומים, וקבלת הלוואה נוספת שמצטרפת לקרן הלוואת המשכנתא הכללית. מבחינת הבנק, כל תשלום שלא שולם בזמן ההקפאה צריך להיות משולם בסופו של דבר, ולכן הם מעמיסים את הסכום על המשכנתא כולה, בתוספת סכומים גבוהים מאוד שמהווים ריבית נוספת על אותם תשלומים שהוקפאו.

הקפאת משכנתא קלאסית – לצורך מעבר לנכס אחר

המשמעות הקלאסית של הקפאת משכנתא היא כלל לא עצירת התשלומים במקרי חירום אישיים או כלכליים של המשפחה, אלא היא תהליך שנעשה בהסכמת הבנק, כאשר הלווים מוכרים את הנכס שמשועבד לבנק דרך המשכנתא, על מנת לעבור לנכס אחר, אך יש פער מסוים בזמן של מכירת הנכס הישן לבין המעבר לנכס החדש.

זהו פער שיוצר מצב בו הלווים יכולים להמשיך לשלם את ההחזרים החודשיים, אך אין בפועל נכס פיזי, שיכול להיות משועבד לבנק וזה הרי תנאי הכרחי לכל משכנתא.

חלק מגרירת משכנתא – ממשיכים לשלם כל חודש

תהליך הקפאת משכנתא כזה הוא חלק מתהליך אחר שנקרא "גרירת משכנתא", תהליך שנעשה כאשר הלווים מוכרים את הנכס הקיים, ורוכשים נכס אחר. אם המעבר לנכס החדש הוא מיידי – באופן כללי פשוט גוררים את המשכנתא הישנה לנכס החדש ללא קבלת הלוואה חדשה, וזאת, בניגוד למיחזור משכנתא, למשל.

הקפאת משכנתא ננקטת כאמור כאשר המעבר לנכס החדש אינו מיידי, הלווים ממשיכים לשלם כל חודש את ההחזרים כרגיל, וההבדל היחיד הוא שיש להעמיד עירבון אחר, כמו ערבות בנקאית או פיקדון, ולא נכס פיזי עד למעבר לנכס הנרכש החדש.

הקפאת משכנתא
Sending
User Rating 3.5 (2 votes)
אדמין

אדמין

השאר תגובה

קצת עלינו

שקוף הינו אתר המרכז בתוכו מידע רב בתחום המשכנתאות בישראל. אנו עובדים עם יועצי משכנתאות בעלי נסיון רב, בפריסה ארצית. במידה ותרצו, תקבלו מפגש בביתכם ללא עלות עם יועץ משכנתאות בכיר. השאירו פרטים באתר ונציג יחזור אליכם עם כל הפרטים.

רוצה לשוחח עם יועץ משכנתאות?

פוסטים נוספים

לקבלת ייעוץ משכנתאות ללא התחייבות מלאו פרטים עכשיו!