המסלקה הפנסיונית – כל מה שצריך לדעת

החיסכון הפנסיוני שומר את סכום הכסף הגדול ביותר שכל אחד מאיתנו יצבור במהלך חייו. יחד עם זאת, כנראה שלכם, ולשאר קוראי הכתבה, אין ממש מושג מה מתרחש בחיסכון הפנסיה שלהם. בדיוק בשל כך נוסדה המסלקה הפנסיונית.

 

מסלקה פנסיונית – מהי ולמה צריך אותה?

מסלקה פנסיונית היא השם שניתן לפרויקט שיזם וייסד משרד האוצר, במסגרתו ניתנים לכל תושב ותושב נתונים מקיפים ומידע מלא אודות חסכונותיו הפנסיונים. הנתונים הקיימים במסלקה הפנסיונית כוללים למעלה מ100 בתי השקעות וחברות ביטוח למיניהן, כאשר הנתונים עדכניים ומועברים באופן זמין ומהיר. למעשה, באמצעות המסלקה הפנסיונית כל מבוטח פנסיוני יכול להתעדכן אחר מצב החיסכון בקופה הפנסיונית שלו, התשואות המתקבלות כתוצאה מהחסכונות הללו, כיסויי הביטוח שקיימים למבוטח, תשלום דמי הניהול אשר עליו לשלם מדי חודש ומדי תקופה ועוד מגוון רחב של אפשרויות. בעתיד הלא רחוק, מתכנן משרד האוצר להנחיל במערכות של המסלקות הפנסיוניות אפשרות לבצע פעולות כספיות כגון הפקדה או משיכה של כספים. אפשרות זו תשנה את המצב הקיים בכל הנוגע לחסכונות פנסיוניים (אחרי הכל, בואו נודה על האמת, אנחנו לא לגמרי מודעים למה שמתרחש בחשבון הפנסיה שלנו) ותהפוך אותו למונגש לכל מבוטח. 

 

כיצד ניתן להשתמש במסלקה הפנסיונית?

ראשית, בטרם תתחילו להשתמש במסלקה הפנסיונית, כדאי לכם לוודא כי אכן יש בבעלותכם חיסכון פנסיוני. חשוב לציין כי אם אינכם עצמאיים ואתם מועסקים על ידי מעסיק, קיימת לאחרון חובה להפריש עבורכם כספים מידי חודש לתוכנית חיסכון פנסיונית. סביר להניח שאתם מבוטחים על ידי אחת מחמש חברות ביטוח המוגדרות כ'קרנות פנסיה נבחרות', דהיינו – על המעסיק להפריש כספים עבורכם בחשבון פנסיוני באחת מבין חמש החברות הללו (למעט אם קיים הסכם ביניכם – העובדים לבין המעסיק). 

כדאי להשתמש בשירותי המסלקה הפנסיוני, עליכם לאמת את זהותכם ולהירשם באתר האינטרנט של המסלקה הפנסיונית. עם סיום ההרשמה, תקבלו קוד אימות, אשר ישרת אתכם בעת כניסתכם למערכת. לאחר שנרשמתם למערכת, תופיע בפניכם אפשרות להגיש בקשה לקבלת מידע על מצב החסכונות הפנסיוניות שבבעלותכם. חשוב לציין שנכון לכתיבת שורות אלו, הבקשה כרוכה בתשלום (ולכן ציינו לעיל שכדאי לוודא שבבעלותכם חשבון פנסיוני). יחד עם זאת, אין מדובר בתשלום גבוה במיוחד, והוא עומד כיום על 18 שקלים (לאחר הפחתה של שני שקלים מהתשלום הקודם). הבקשה תועבר באופן מידי לכלל חברות הביטוח ובתי ההשקעות שנכללות בפרויקט. באם לאחת החברות קיים חשבון על שמכם, היא תעביר את נתוני החשבון וכל פרטיו, כך שתוך פחות משבוע כל המידע החסכונות הרלוונטי על הפנסיוניים יוצג בפניכם.  

 

תכלס, למה משתלם להשתמש בשירותי המסלקה הפנסיונית?

חישבו על המושגים והתיאורים הבאים: 'יוקר המחיה', 'מהפכת הסלולר', 'מחיר למשתכן'. מה משותף לכולם? התשובה המתבקשת היא  – כסף. ואכן, כסף הוא מצרך שמלווה אותנו לכל אורך חיינו (נו טוב, מהפעם הראשונה שקיבלנו דמי כיס, אי שם בתחילת היסודי). אנו נוהגים לדבר על כסף ולחשוב עליו מידי יום. מחפשים הנחות פה, שמחים כשיש מבצעים שם. כעת חישבו, שיש מקום מסוים בו משתכן סכום הכסף הגדול ביותר שיהיה לרובנו במהלך החיים. המקום הזה הוא לא אחר מאשר חשבון החיסכון הפנסיוני, אליו מופקדים כספים מידי חודש. 

עד עתה, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה נהנו ממעטה של ערפל שכיסה את המידע על החיסכון הפנסיוני. למעשה, גם כיום רבים מהציבור לא באמת יודעים מה קורה בחיסכון הפנסיוני, כיצד הוא מתנהל, מה התנאים שאנו מקבלים במסגרתו ועוד. אם את תוכניות הבנק ומסגרת האשראי כל תושב יודע לצטט כמעט בעל פה, אזי המצב בתוכניות החיסכון הפנסיוניות די עמום ולא מוכר.

העמימות הזו יכולה להשתנות בין רגע, וזוהי בדיוק הבשורה הגדולה שמביאה עימה תוכנית המסלקה הפנסיונית. כעת אפשר לקבל תמונה בהירה על כל המתרחש בתוכניות החסכונות הפנסיונים שלנו, ניתן להבין האם וכיצד ניתן לשפר את התנאים הקיימים במסגרת הזו, ועוד. כל אלו עשויים להוביל לחיסכון של מאות ואף אלפי שקלים מידי שנה (והרי לא מדובר בחיסכון של שנה אחת בלבד). לכן, אנו ממליצים לכם להשקיע מעט זמן ומעט כסף בפתיחת חשבון בתוכנית המסלקה הפנסיונית, כדי שתוכלו לעקוב מקרוב על המתרחש בחיסכון הפנסיוני שלכם. 

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
דילוג לתוכן