הלוואות

רוצה לדבר עם יועץ משכנתאות?

שוק האשראי ונטילת ההלוואות הוא אחד התחומים המתפתחים של התקופה המודרנית, הלוואות מאפשרות ליטול סכומי כסף לצורך ביצוע השקעות או רכישות, שלעולם לא היו יוצאות לפועל ללא משק האשראי המתוחכם. כך אנו מסוגלים יזמים לפתוח עסקים בהשקעות גדולות, בעלי עסקים מסוגלים לשרוד תקופות של מיתון והפסדים וגם אנשים פרטיים יכולים לממן לימודים יקרים או לרכוש דירה ללא הון עצמי.

החשיבות הרבה של שוק ההלוואות לפעילות המשק ולחיי היומיום של אדם במהלך חייו כרוכה גם בעולם מושגים ואפשרויות, שעשוי להיות סבוך ומפותל, במיוחד עבור מי שאינו בקיא בו. עולם ההלוואות נחלק למספר קריטריונים שונים, המכתיבים את אופי ההלוואה ומסווגים אותה.

גם השימוש בכרטיס האשראי והמינוס בחשבון העובר ושב הן סוגים שונים של הלוואות. אולם קריטריונים שימושיים יותר הם מטרות ההלוואה, אופי הגוף המעניק אותה, משך זמן ההלוואה ומסלול ההחזרים והריבית.

איזו ריבית נשלם?

אחד המאפיינים המשמעותיים ביותר בהלוואה הוא הריבית, שניתנת לבחירה במסלולים שונים, אשר מאפשרים ללווים להתאים עצמם לתשלום ההחזרים:

  • הלוואה צמודת מדד: במסגרת מסלול זה תוצמד הריבית שישלם הלווה למדד המחירים לצרכן המתפרסם מידי חודש על ידי הלישה המרכזית לסטטיסטיקה ובחון את שינוי המחירים שחלו בשוק בחודש שחלף. המסלול צמוד המדד, מתייחס בעצם למרכיב האינפלציה במשק ומנטרל אותו. מדד המחירים לצרכן עולה ברוב המקרים ולכן, מבחינת הערך הכספי הלווה ישלם יותר, מאשר במסלול שאינו צמוד ומתייחס לערך המספרי בלבד של הכסף.
  • הלוואה בריבית קבועה: במסגרת מסלול הלוואה זה נקבע גובה הריבית עם מתן ההלוואה והוא נשאר קבוע לאורך כל תקופת ההחזר, ללא הצמדה למדד. מסלול זה אינו מתייחס למרכיבים כגון אינפלציה או גובה הריבית במשק. גובה הריבית נקבע על פי ריבית הבנק ישראל וגובה ריבית הפריים הנגזרת ממנה. הלווה במסלול הקבוע מקבל אמנם יציבות ובהירות לגבי גובה הריבית אותו ישלם במהלך ההלוואה, אולם במקרים של ירידה בגובה ריבית הפריים, הוא עלול להפסיד ולשלם יותר באופן יחסי.
  • הלוואה בריבית משתנה: הלוואה צמודת מדד המתעדכנת בנקודות זמן שנקבעו מראש. גובה הריבית נקבע ומתעדכן על ידי עוגן, במקרים רבים ריבית הפריים, כך שההלוואה אינה מנותקת משינויים שעשויים להתרחש בשוק ההון ומתעדכנת בהם בתקופות הזמן. הביקוש להלוואות בריבית משתנה משקפות במקרים רבים את החשש של לווים הנוטלים הלוואה בריבית קבועה, כאשר זו נקבעת בשיעורים גבוהים יחסית, וחוששים מירידת שיעור הריבית דבר שיהפוך את עלות ההלוואה לזולה יותר. על ידי שימוש בריבית משתנה יכולים הלווים, לעדכן את גובה הריבית ולא להפסיד במקרה של ירידת הריבית.
  • הלוואה צמודת פריים: במסגרת המסלול נקבעת גובה הריבית על פי ריבית הפריים פלוס אחוז קבוע הנקבע מראש, למשל פריים פלוס 1% או פריים פלוס 2.5%. ריבית הפריים היא נגזרת של ריבית בנק ישראל. נכון לנובמבר 2010  עומדת ריבית בנק ישראל על שיעור של 2% וריבית הפריים על שיעור של 3.5%. לכן גובה הריבית במסלול פריים פלוס 1%, תעמוד על 3.5%.

מאפיינים נוספים של הלוואות:

  • גרייס (תקופת גישור): תקופה בה דוחה הלווה את תחילת מועד תשלום הקרן (ההחזרים עצמם) ומשלם במהלך התקופה רק את הריבית וההצמדה. תקופת הגרייס מאפשרת ללווה לדחות את מועד תחילת התשלומים או לעכב אותה.
  • הלוואות בלון:  הפרדה בין תקופת ההחזר של הקרן לבין תקופת ההחזר הריבית, דבר המאפשר גמישות יחסית בהחזרי ההלוואה.
  • שפיצר: מסלול בו גובה ההחזרים קטן לאורך תקופת ההלוואה עד שמגיעה ל-0 במועד סיומה.

גופים רבים עוסקים במתן הלוואות – בנקים, חברות מימון, חברות אשראי, גופים פרטיים ועוד.

ראו גם:

מיחזור הלוואות

הלוואות
Sending
User Rating 5 (1 vote)
אדמין

אדמין

השאר תגובה

קצת עלינו

שקוף הינו אתר המרכז בתוכו מידע רב בתחום המשכנתאות בישראל. אנו עובדים עם יועצי משכנתאות בעלי נסיון רב, בפריסה ארצית. במידה ותרצו, תקבלו מפגש בביתכם ללא עלות עם יועץ משכנתאות בכיר. השאירו פרטים באתר ונציג יחזור אליכם עם כל הפרטים.

רוצה לשוחח עם יועץ משכנתאות?

פוסטים נוספים

לקבלת ייעוץ משכנתאות ללא התחייבות מלאו פרטים עכשיו!